Erdoğan'ın bahsettiği harita

Marmara Üniversitesi'nin 2014-2015 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan Ortadoğu'nun yakın tarihi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Giriş Tarihi: 13.10.2014 13:47
Erdoğan'ın bahsettiği harita
Bölgenin, Osmanlı bakiyesi olduğunu vurgulayan Erdoğan sınırların 1. Dünya Savaşı'nın ardından cetvelle çizildiğini belirtti. Erdoğan konuşmasında, tarih literatürüne 'Churchill'in Hıçkırığı' olarak geçen rivayetten de bahsetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmasına, Ortadoğu'nun yakın tarihi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında, tarih literatürüne 'Churchill'in Hıçkırığı' olarak geçen rivayetten bahseden Erdoğan, "Ülkelerin adını vermek istemiyorum, fazla detaya girmek de istemiyorum ama iki ülkenin haritasında zikzak var. Buna da Churchill'in Hıçkırığı deniliyor" dedi.


'CHURCHİLL'İN HIÇKIRIĞI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği 'Churchill'in Hıçkırığı', tarih literatürüne girmiş bir rivayettir. Ürdün ile Suudi Arabistan arasındaki sınırın Amman'a yönelen bir girinti oluşturan zikzaklı kısmı, mükellef bir yemek sonrası bu işle ilgilenen İngiliz devlet adamı Winston Churchill'in bir hıçkırığının sonucu oluşmuştur. Churchill, haritayı çizerken hıçkırmış, zikzak bu şekilde oluşmuş ve harita o haliyle belirlenmiştir. Literatüre 'Churchill'in hıçkırığı' diye geçen olayın gerçeklik payı tartışmalı olmakla beraber, işaret ettiği algının, bölgenin dünü kadar bugününe de etkisi büyük olmuştur.

Dünyanın bir bölgesinde sınırlar yeniden çiziliyorsa son sözü söyleme hakkını her daim mahfuz tutan, bölgenin sosyolojik dinamiklerini de bu süreçte göz önüne almaktan uzak bu algı, izleyen dönemlerde pek çok ikili sınır meseleleri, etnik sorunlar, mezhep çatışmaları derken yine aynı güçlerin, Orta Doğu'yu bitmeyen sorunların coğrafyası olarak ilan etmesine sebebiyet verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'ın bahsettiği harita
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN