yola çıktı

IŞİD'in kuşatmasındaki Kobani'ye yardım için 152 Erbil'den Türkiye'ye hareket etti. Peşmergeler Şanlıurfa'dan Kobani'ye geçecek

Giriş Tarihi: 29.10.2014
Peşmerge yola çıktı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Suriye'nin Kobani ilçesine göndereceği 152 kişilik gücü dün Erbil'den hareket etti. Bu çerçevede peşmerge güçlerinin "ağır silahlarını taşıyan" 40 araçlık konvoy da yola çıktı. Konvoyda zırhlı araçlar, kamyon ve ambulanslar bulunuyor. Her araçta iki peşmerge yer alırken, silahlar kapalı kasalarda taşınıyor. Silahlar arasında Katyuşa roketlerinin yanı sıra ABD malı yeni uçaksavarlar ve toplar yer alıyor. Konvoyla birlikte 80 peşmerge Habur Sınır Kapısı'ndan karayoluyla Türkiye'ye geçiş yapacak. Peşmergeler Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçeleri, Mardin'in Nusaybin ve Kızıltepe ilçeleri üzerinden Şanlıurfa'ya, ardından da Murşitpınar'dan Kobani'ye geçecek. Güzergah üzerinde Türk askeri birlikleri güvenlik önlemi aldı. 72 kişilik diğer peşmerge grubu ise Erbil'den özel uçakla Şanlıurfa'ya geldi. GAP Havaalanı'na saat 01.15'te inen peşmergeleri taşıyan konvoy Suruç'a hareket etti.

HABUR'DA GERGİNLİK
Bu arada peşmerge konvoyunu karşılamak üzere Habur Sınır Kapısı'na gelen bir grup, davul zurna eşliğinde halay çekti. IKYB ve PYD bayrakları taşıyan gruptaki bazı kişilerin polis araçlarına taş atması üzerine güvenlik güçleri gruba biber gazıyla müdahale etti. Sınır kapısı da konvoy gelene kadar giriş çıkışlara kapatıldı. Öte yandan Rudaw gazetesi, peşmerge geçişinin gecikmesiyle ilgili "Konuşlanma konusunda anlaşmak için Türkiye ile IKYB arasında 6 toplantı yapıldı" iddiasında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmerge yola çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN