Ağır geçtiler

Kobani'ye yardım götüren peşmergenin kara yoluyla gelen ekibi dün sabah Habur'dan giriş yaptı. Ağır silahlar taşıyan ekibin Suruç'a varışı da duraklamalar nedeniyle gece yarısını buldu

Ağır geçtiler
Kobani'ye yardıma gitmek üzere Kuzey Irak'tan yola çıkan peşmergeler, dün sabah saat 06.00 sıralarında Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Doçka, katyuşa füzesi ve havan topu gibi ağır silahlar taşıyan 38 araçlık konvoy, İpekyolu'nu takip ederek Suruç'a ulaştı. Konvoy, Erbil'den uçakla Şanlıurfa'ya, buradan da otobüslerle Suruç'a getirilen 84 kişilik diğer grupla buluştu. IŞİD kuşatmasındaki Suriye'nin Kaboni kentinde savaşan Kürtlere destek için önceki gün Kuzey Irak'taki Erbil'den yola çıkan Bölgesel Kürt Yönetimine bağlı yaklaşık 80 peşmerge, biri ambulans 38 araçlık konvoyla önceki gece geç saatlerde sınırın diğer tarafındaki Halil İbrahim Sınır Kapısı'na geldi. Buradaki işlemlerinin ardından konvoy, uzun süre bekledikten sonra dün sabah 06.00 sıralarında Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girdi. Sınır kapısında bekleyen bir grubun sevgi gösterisinde bulunduğu peşmergeler, polis ve jandarma ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri altında ve konvoy halinde Silopi'ye doğru hareket etti. İpekyolu'nu takip eden konvoy, Cizre'nin ardından Mardin'in Nusaybin ilçesine ulaştı. Burada peşmergelerin önünü kesen DBP ve HDP üyeleri sloganlar attı. Bir saat sonra ilçeden ayrılabilen konvoy Viranşehir ve Şanlıurfa üzerineden gece yarısına doğru Suruç'a vardı.

MÜRŞİTPINAR'DA BULUŞTULAR
Ağır silahları kullanmak üzere Kobani'ye gidecek olan 84 kişilik diğer peşmerge grubu ise önceki gece, uçakla Erbil'den Şanlıurfa'ya geldi. Çevik kuvvete ait zırhlı otobüslerle alınan peşmergeler, karayoluyla Suruç'a götürüldü. Peşmergeler, Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarındaki özel alana geçti. Gece yarısı kara yoluyla gelen konvoyun ulaşmasıyla Peşmerge güçleri Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınındaki özel alanda buluştu. Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı uzun süredir almaya çalışan IŞİD'in bombardımanı nedeniyle Kuzey Irak'tan gelen peşmergelerin bir bölümünün ağır silahlarla kapıda konuşlandırılacağı belirtildi.

"PEŞMERGE ÇOKTAN SURİYE'YE GİRDİ"
Peşmerge güçleri Türkiye üzerinden Kobani'ye geçerken Irak Kürdistan Demokrat Parti (IKDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Heymen Hurami, peşmergenin çoktan Suriye'ye geçerek IŞİD'le çatışmaya başladığını bildirdi. Hurami, peşmergenin Irak'la Suriye sınırında, Rabia-Tel Kucer güzergâhından Suriye'ye geçerek IŞİD'le çatışmalara başladığını açıkladı.

PEŞMERGE BAKANI: BİZ YÖNETECEĞİZ
Kuzey Irak Bölgesel Yöretimi Peşmerge Bakanı Mustafa Sayid Kader, Kobani'de savaşacak peşmergelerin "Bakanlığının direkt komutasının altında" faaliyet göstereceğini belirtirken gönderilen birlik için "iyi eğitildi ve ileri silahlarla donatıldı" dedi. Kader, birliğin misyonunda başarı göstereceğinden emin olduğunu ifade etti. Öte yandan Suriye yönetimi, peşmergenin Türkiye üzerinden Kobani'ye konuşlanmasını olumlu karşıladı. Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar, konuşlanmayı "vatansever bir hareket" olarak nitelerken IŞİD için "insanlığın düşmanı" sözlerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağır geçtiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN