Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel kulağa bir darbe daha

Yasadışı dinleme yaptıkları iddiasıyla Malatya'da gözaltına alınan 47 polisten sonra dün de 12 ilde düzenlenen operasyonda 24 polis gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 7.11.2014
Paralel kulağa bir darbe daha
Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, daha önce Kilis Emniyeti'nde görevliyken, paralel yapı için usulsüz dinleme yaptıkları belirlenen 27 polis hakkında gözaltı kararı verildi. Bunun üzerine dün sabah 06.00'dan itibaren Kilis merkezli olarak Gaziantep, Hatay, Malatya, Van, Aydın, Diyarbakır, Erzurum, Adıyaman, Adana, Kahramanmaraş, Ankara ve Kayseri'de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Kilis'teki operasyonda İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli bir baş komiser ile 5 polis memuru gözaltına alındı. Operasyon kapsamında 2007-2013 arasında Kilis Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan, 17 Aralık darbe girişiminin ardından ise görevden alınarak, Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Polis Meslek ve Yüksekokulu'na gönderilen Kenan Gök ile Malatya'da görev yapan eski Kilis İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Zeki Sarıkaya da gözaltına alınarak Kilis'e getirildi. Gözaltı sayısı 24'e ulaşırken, bir polisin hastanede tedavi gördüğü için gözaltına alınmadığı, 2 polisin ise arandığı bildirildi.

"MUSA'NIN ÇOCUKLARI"
Kilis'te gözaltına alınanlar, dün öğle saatlerinde adliyeye çıkarıldı. Bu sırada Gülen cemaati üyeleri de gözaltına alınan polislere destek için adliye önünde toplandı. Hatay Dörtyol'da kantin işlettiği öğrenilen, eski İstihbarat Şube Müdürü Kenan Gök'ün ağabeyi Hüseyin Gök, "Musa'nın çocukları ülkeyi böldünüz. Ne istiyorsunuz bu ülkeden. Sizlerden çektiğimiz yeter. Çekin gidin buradan" diyerek, cemaat üyelerinin üzerine yürümek istedi. Öfkeli ağabeyi polisler sakinleştirdi. Bir yaşındaki çocuklarını bile getirerek duygu sömürüsü yapan cemaat üyeleri ise pankart açıp, dua okumaya devam etti. Savcılık sorguları tamamlanan polislerden 7'si, tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Önceki gün de Malatya'da görevli 47 polis hakkında usulsüz dinleme iddiasıyla soruşturma açılmıştı. İl Emniyet Müdürlüğü'nde 2. Ordu Komutanlığı'nda görevli pilotları dinledikleri iddiasıyla 15 polis hakkında açılan soruşturma da sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel kulağa bir darbe daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN