Ahmet Davutoğlu: Kaosa izin yok

HDP’yle görüşmeleri değerlendiren Başbakan Davutoğlu, ‘Kararlılığımız kesin ama bu kaos süreci değil. Başarı kamu düzeniyle gelir’ dedi.

Giriş Tarihi: 19.11.2014 09:16 Güncelleme Tarihi: 19.11.2014 09:21
Ahmet Davutoğlu: Kaosa izin yok
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Filipinler gezisinden dönüşünde uçakta gazetecilerle konuştu. Çözüm sürecini ilişkin değerlendiren Davutoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Ahmet Davutoğlu'nun Çözüm süreci ile ilgili o açıklamaları:


Çözüm Sürci'nde ne zaman ilerleme kaydetsek sürecin önüne mayınlar çıkarıldı. 2015 seçimlerinden önce herkes duyarlı olmalı, manipüle edilemeyen tek şey sandık.

Gezi olaylarının 17 Aralık'ın arkasına baktığımızda hep toplumsal bir zemine dayanma çabası görüyoruz. Gezi'nin şehirli bir zemine dayanan bir görünümü vardı, 17 Aralık dini, Kobani etnik görünümlüydü.

Bu tarz mayınlar sürecin önüne çıkartıldı. Ne zaman bu konuda bir ilerleme kaydetsek birşekilde sabote ediliyor. Rahmetli Turgut Özal zamanından bu yana durum böyle.

"MANİPÜLE EDİLMEYEN TEK ŞEY SANDIK"

Haziran 2015'ten önce bir olumsuz gelişmeyle karşılaşma ihtimalimiz söz konusu. Yolumuza bu tarz mayınlar çıkabilir düşüncesiyle 3 tedbir aldık: Çözüm Süreci mekanizmasını kurumsallaştırdık, İç güvenlik reformu paketi hazırladık, Orta vadeli ekonomik programı açıkladık.

İç güvenlik yasası bu hafta içinde Meclis'te olacak. Bu, vatandaşlık hukukunu gözeten bir reform. Doğu'daki vatandaşlardan 'Kamu düzenini koruyun' talebi geldi. Bu reform çözümü teşvik eder.

6-7 Ekim olayları seçimlerden önce 'Burada siyaseti ben konuşurum' mesajıydı. Ancak halk 6-7 olaylarını benimsemedi. Halkın kamu düzenini istediği ortaya çıktı.

Herkes provokasyona karşı duyarlı olmalı. Çünkü etnik mezheple ilgili konularda manipüle edilemeyen tek şey sandık.

"'ÜÇÜNCÜ GÖZ' DİYE BİRŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL"

Çözüm Süreci, demokratikleşme sürecinin doğal bir sonucu. Zaten akil insanlar var, dışarıdan yabancı göz yani üçüncü göz diye birşey sözkonusu değil.
Oslo aracılı yürütülen bir süreçti ve gördük yürümedi. Bu mesele Türkiye vatandaşları arasında konuşulmalı.

"İSLAM İLE ALEVİLİK ÇATIŞMAZ"

İslam ile Alevilik çatışmaz. 'Din dersi olmasın' ifadesini Aleviliği savunmak için söyleyemezsiniz. Din dersiyle Aleviliğin korunması arasında bağlantı yok.
Kılıçdaroğlu, 'Maraş'ın, Madımak'ın hesabını ver' diyor. Maraş'ta Ecevit başbakandı. Madımak'ta DYP ve SHP iktidardaydı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahmet Davutoğlu: Kaosa izin yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN