"Davutoğlu’nun heykelini dikeriz"

Hükümetin yeniden hazırlıklarına başladığı Alevi açılımı üzerinde tartışmalar sürerken Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tunceli’yi ziyaret etmeye hazırlanıyor. Başbakan Davutoğlu’nun ziyaretine saatler kala Tunceli sokaklarının nabzı tutuldu.

Giriş Tarihi: 23.11.2014 12:18
Davutoğlu’nun heykelini dikeriz
Ahmet Candemir… Tam olarak kaç yaşında olduğunu kendisi de bilmiyor; tahminen, yaşının 100 civarında olduğu yönünde. Candemir, bugün hâlâ tartışmaları süren "Dersim olayları"nın tanıklarından biri. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Tunceli'ye gelmesine saatler kala bir çay ocağında Al Jazeera'nin sorularını yanıtlayan Candemir, "70 bin kişiyi niye kırdılar? Sebep neydi?" diyor, "Hükümetten ne bekliyorsunuz?" diye sorduğumuzda da şu yanıtı veriyor:

"Hâlâ 38'in mağduruyuz biz. Özür dilese ne olacak? Çok şey istiyoruz ama vermiyorlar. Dersim olaylarında keyfe kırdılar bizi. Ben o zaman gençtim. Niye kırdılar, sebep neydi?"

'HEYKELİNİ DİKERİZ'

Aynı çay ocağındakilerden biri de Hasan Çiçek. 71 yaşındaki Çiçek ise "Davutoğlu, Alevi açılımını yapsın, biz buraya kendisinin heykelini dikeriz." dedi, ancak Hükümet'in adım atacağından çok da umutlu değil.

"Bize terörist gözüyle bakıyorlar. Neyimizden korkuyorlar da bizi ötekileştiriyorlar. Biz de buranın vatandaşıyız. Göz boyaması yapmasınlar, Seyit Rıza'nın mezarının yerini tespit etsinler. Cemevleri de ibadethane olacak diyorlar, bunları yapsınlar biz onların da heykelini dikeriz. "

"HERKES BİR OLMALI"

74 yaşındaki Hasan Işık ise "Herkes bir olmalı" dedi.

"Başbakan Alevi açılımını yapsa çok iyi olur. Biz herkesin dinine sahip çıkmasına imkân verilmesini istiyoruz. Herkes bir olmalı. Başka bir şey yok."

Hem Başbakan Davutoğlu'nun ziyaretine hem de Hükümet'in üzerinde çalıştığı belirtilen Alevi açılımına gençlerin bakışı ise biraz daha farklı. 25 yaşındaki Özge Candemir, "Hükümet'ten hiç bir beklentimiz yok." dedi.

"Başbakan bir olay çıkmadan, kötü bir şey olmadan, gelsin gitsin. Başka hiç bir beklentimiz yok. Bir şey açıklayacaklarını da zannetmiyorum. Diğer açılımlar gibi Alevi açılımının da sadece adı var. İnsanları gerçek anlamda özgür bıraksalar iyi olur. Dedelerin atanması ya da yeni Cemevleri'nin açılması gibi hiç bir beklentimiz yok. Dinimizden ellerini çeksinler yeter."

20 yaşındaki Uğur Çelik ise Başbakan'dan şehirde yeni iş imkânları yaratılmasını beklediklerini söyledi. Çelik, Alevilere yönelik yeni adımlar beklediklerini de belirtti.

"38'den beri eziliyoruz. İnsanca yaşam istiyoruz. Saklanmak, gizlenmek istemiyoruz. Özgürce düşüncelerimizi ifade etmemizi sağlasalar bize yeter."

ÜNİVERSİTE'DE KONUŞACAK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tunceli'de ilk olarak Valiliği ziyaret edecek. Ardından Tunceli Üniversitesi'nde bir konuşma yapması ve AK Parti'nin İl Kongresi'ne katılması bekleniyor. Davutoğlu'nun üniversitedeki konuşmasında Hükümet'in üzerinde çalıştığı Alevi açılımına ilişkin bazı ipuçları vereceği belirtiliyor.

Başbakan'ın resmi programında Cemevi ziyareti görünmüyor.

Davutoğlu'nun ziyareti öncesinde şehirde geniş güvenlik önlemleri alındı. Demokratik Halklar Federasyonu, Başbakan'ın Tunceli'de bulunduğu saatlerde, "Özrünüz kabul değil" sloganıyla toplanma çağrısı yaptı.

Kaynak:Al Jazeera
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Davutoğlu’nun heykelini dikeriz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN