Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cameron'ın Türkiye gündeminde IŞİD var

İngiltere Başbakanı Türkiye'ye geliyor. Cameron'ın gündeminde; IŞİD'e katılan 500 İngiliz vatandaşı var.

Giriş Tarihi: 9.12.2014 09:46
Cameron'ın Türkiye gündeminde IŞİD var
İngiltere Başbakanı 'ın Türkiye'ye ziyaretinin gündeminde IŞİD'le mücadelenin ve Suriye krizi ilk maddeler arasında.

İngiltere Başbakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre Cameron, Cuımhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapacağı görüşmelerde, İngiliz vatandaşlarının Irak ve Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) destek için Türkiye sınırından Suriye ve Irak'a ulaşmasının önüne geçmek için çözüm önerilerini masaya yatıracak.

İngiltere Başbakanı Cameron Türkiye'ye geliyor-Tıklayın

Türkiye'nin 'Suriye sınırındaki kontrollerin ve geçişlerin sıkılaştırılması' ve İngiltere'deki yeni 'terörle mücadele' yasa taslağında da yer alan havayolu yolcu listelerinin İngiliz yetkililerle paylaşması konusunun bu görüşmelerde gündeme gelmesi bekleniyor.


İngiltere hükümeti, IŞİD üyesi İngiliz vatandaşlarının ülkeye dönme ihtimali karşısında tarihin en büyük ulusal güvenlik tehdidiyle karşı karşıya olduğunu açıklamıştı.

'500 İNGİLİZ IŞID'E KATILDI'


Yaklaşık 500 İngiliz vatandaşının Suriye ve Irak'ta IŞİD saflarında savaştığı ve bir kısmının ülkesine döndüğü tahmin ediliyor.

İngiltere'deki yeni terörle mücadele yasa tasarısı ise, IŞİD saflarında savaşmaya giden İngiliz vatandaşlarının pasaportlarına el konulması ve pasaportlarının iptali, gümrük polisine yeni yetkiler verilmesi ve havayollarının yolcu listelerini paylaşması gibi önlemleri içeriyor.

Kaynak: Reuters

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cameron'ın Türkiye gündeminde IŞİD var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN