'Basın suçundan gözaltına alınmadılar'

14 aralık operasyonunu yorumladı: AK Parti Sözcüsü Atalay, "14 Aralık operasyonunda basın ve düşünce suçundan gözaltına alınmadılar. İçlerinden saadece birkaçı gazeteci, diğerleri polis. Operasyonun hükümet ve partiyle ilgisi yok" dedi

Giriş Tarihi: 20.12.2014
'Basın suçundan gözaltına alınmadılar'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü , AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 14 Aralık operasyonlarını ve çözüm sürecini değerlendirdi. 14 Aralık operasyonuna ilişkin, "Bu bir basın suçu değil, gözaltına alınanlar basın suçundan, düşünce suçundan dolayı gözaltına alınmış değil" diyen Atalay, şunları söyledi: "Basın özgürlüğü diye propaganda yapılıyor. Bu tamamen çok değişik kesimlerden insanların dahil edildiği farklı bir suç. Bir grup vatandaş, bir kumpasla uzun süre gözaltında kalmış. Bu kumpas iddiasını bir şikayetle savcılığa iletiyorlar. Savcılık araştırıyor, verileri topluyor, ondan sonra bu gözaltı yapılıyor. Hangi isimle, kimlerin burada. Bir insan hakkı ihlali var. Vatandaş şikayet ediyor. Bunun hükümetle, partiyle ilgisi yok. Bunun içinde sadece birkaç gazeteci var, diğerleri polis. Basın aracılığıyla suç işlenmesi gibi bir imtiyaz, özgürlük yok. Adaletin yerini bulması esastır" diye konuştu. CHP Sözcüsü Haluk Koç'a, "Paralel Yapı'nın papağanlığını yapıyor" dediğini hatırlatan Atalay, "Fazla alınmış, ben de doğrusu fazla memnun oldum. Bu konulara CHP'nin düşmesini istemiyoruz. Sürekli torpil vesaire konuları üzerinde duruyorlar. Hatta bir ihbar hattı kurmuşlar. Tabii muhalefet partisi ülkemizin geleceği konuları üzerinde dursa. Sayın Kılıçdaroğlu'nun SGK Genel Müdürlüğü dönemi çok şaibeli bir dönem" dedi.

ÇÖZÜM DİYALOĞU SÜRÜYOR
Atalay, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın çözüm süreci açıklamalarının hatırlatılması üzerine de "Bu konuda çok evvelden beri takvim vermemeye biraz ben gayret ederim ama size şunu söyleyebilirim, hükümetin ilgili kurumlarının çalışmaları olumlu şekilde devam ediyor. Şu anda olumlu bir çözüm süreci çalışmasının, diyaloğun sürdüğünü söyleyebilirim" şeklinde konuştu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Beni de dinliyorlar" açıklamalarının sorulması üzerine Atalay, "Sayın Demirtaş'ın o konuda bilgi ve belgesi varsa şikayet etmesi lazım. Hükümet olarak dinlemelerle ilgili önemli tedbirler aldık. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılıyor gibi düzenlemeler getirildi. Hele yasal olmayan dinlemelere karşı cezalar artırıldı. Bu konularda benim söyleyeceğim bir şey yok. O konuda endişeleri varsa onları yasal yollarla bildirmeleri gerekir diye düşünüyorum" diye konuştu.

'YARGI KARARINA SAYGI DUYUYORUZ'

AK Parti millevekilleri 14 Aralık operasyonunda gözaltına alınanlarla ilgili soruşturmada mahkemenin verdiği tutuklama ve serbest bırakma kararını değerlendirdi. AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın: Türkiye bir hukuk devletidir. Yargının kararına saygı duyuyoruz. Bu süreci başlatan siyasi irade değildir, o dönemde mağdur edilenlerin şikayeti üzerine bu süreç başlıyor. Bizim bu karara karşı ne baskı yapmamız ne de talimat vermemiz düşünülemez. AK Parti Adıyaman milletvekili Mehmet Metiner: Bu karar bağımsız ve tarafsız yargının paralel yapıya önyargılı yaklaşmadığını, politik mülahazalarla hareket etmediğinin göstergesidir. Eğer öyle olsaydı geçmişte paralelin emrindeki yargının yapmış olduğu gibi genel tutuklamalar yapılır, insanlar aylarca, yıllarca tutuklu kalırdı. Bu karar paralel yargı vesayetinden kurtulmuş olunduğunu ne kadar hukuka bağlı olduğunun göstergesidir. Ekrem Dumanlı serbest bırakıldı. Demek ki korkulacak bir şey yok. Bu karar yargının tarafsız olmadığı iddiasını da çürütmüştür.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Basın suçundan gözaltına alınmadılar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN