Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olayları PKK'nın haraç baskısı ateşledi

Cizre olaylarının arka planından 'haraç baskısı' çıktı. İddiaya göre PKK, askere giden her çocuk için ailelerden 10 bin TL haraç kesiyordu. Buna karşı durduğu için de Hüda-Par hedef oldu

Giriş Tarihi: 31.12.2014
PKK yandaşlarının Hüda- Par'a karşı Cizre'de giriştiği kanlı saldırının arkasından PKK'nın haraç baskısı çıktı. Cizre'de yaşanan kanlı çatışmanın arkasındaki somut olaylardan bir tanesinin ise haraç konusu olduğu belirtiliyor. Askeri kaynaklar, bölgede yaşanan birçok olayda PKK ve Hüda-Par'ın karşı karşıya geldiğini fakat son olayda haraç meselesi üzerinden bazı karanlık ellerin yeniden devreye girdiğini ifade ediyor. PKK yandaşlarının çocuklarını askere göndermek isteyen ailelerden kişi başı 10 bin TL haraç aldığı, Hüda-Par'a yakın ailelerin de bu yöndeki baskıya direndikleri belirtiliyor. Çocuğunu askere göndermemesi için ailelere baskı yapan PKK yandaşları, askere gitmeyen çocukları da bazı örgüt adı altında kendilerinin emrine soktukları ifade ediliyor.

KARANLIK EL DEVREDE

Hüda-Par'ı sindirmek için de son olarak bu yönde baskılar yapıldığı, bölgedeki korucuların da durumdan haberdar olduğuna dikkat çekiliyor. Saldırılara direnen Hüda-Par taraftarları, uzun zamandır haraç konusuna da direndikleri için yeniden PKK'nın hedefi oldu. Bu tür durumlarda bazı karanlık yapıların iki tarafı birbirine vurdurmak için devreye girebileceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olayları PKK'nın haraç baskısı ateşledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN