Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçimlerde ilk oy 8 Mayıs'ta atılacak

Genel seçim süreci 10 Mart'ta start alıyor. Seçmen listeleri 14-27 Mart arasında askıda kalacak. Yurtdışında ve gümrüklerde oy verme 8 Mayıs'ta başlarken Türkiye 7 Haziran'da sandığa gidecek

Giriş Tarihi: 2.2.2015
Seçimlerde ilk oy 8 Mayıs'ta atılacak
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 Haziran'da yapılacak 25'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi takvimini açıkladı. Seçimin başlangıç tarihi 10 Mart, 8 Mayıs'ta gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemleri başlayacak. Seçime 31 siyasi parti katılacak. Resmi Gazete'de yayımlanan YSK kararına göre, seçim takviminin bazı önemli aşamaları şöyle: 14 Mart: Muhtarlık bölgesi askı listeleri saat 08.00'de askıya çıkarılacak. www.ysk.gov. tr adresinden seçmen kayıtlarının sorgulanmasına başlanacak. Siyasi partiler, hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını saat 17.00'ye kadar bildirecek. 27 Mart: Seçmen listeleri askıdan indirilecek. 29 Mart: Seçmen listelerine yapılacak itirazlar karara bağlanacak. 3 Nisan: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekilecek. 7 Nisan: Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına başvurularda son gün. 15 Nisan: Milletvekili geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazete'de yayımlanacak. 16 Nisan: Geçici aday listelerine karşı itirazların son günü. 19 Nisan: Milletvekili geçici aday listelerine yönelik itirazların YSK'ca karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK'ya bildirmesinin son günü. 24 Nisan: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar ilan edilecek. 8 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerde oy verme başlayacak. 28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. 31 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. 1 Haziran: Seçmen kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak. 6 Haziran: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek. 7 Haziran: Oy verme günü.

KABİNE'DE 'SEÇİM' REVİZYONU
Anayasa'nın 114'üncü maddesine göre seçimlerden önce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın istifa etmesi gerekiyor. Anayasa'ya göre, istifa tarihi en geç seçimin başlangıç tarihinden 3 gün önce. YSK'nın seçim takvimini 10 Mart olarak açıklamasının ardından 3 bakanla ilgili istifa süresi 7 Mart'ta 2015'te doluyor. Bugüne kadar seçimlerde genellikle istifa eden bakanlar yerlerini müşteşarlara bıraktı. Bu dönemde de 3 bakanın koltuğuna yine müsteşarlarının oturması bekleniyor.

31 PARTİ KATILACAK
Seçimlere katılabilecek 31 siyasi parti şöyle: Adalet ve Kalkınma Partisi, Alternatif Parti, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Gelişim Partisi, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Genç Parti, Hak ve Adalet Partisi, Hak ve Eşitlik Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Merkez Parti, Millet Partisi, Millet ve Adalet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Yurt Partisi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçimlerde ilk oy 8 Mayıs'ta atılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN