Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEB "Cumhuriyet'in haberine açıklama yaptı

Giriş Tarihi: 5.2.2015 16:04
MEB Cumhuriyet'in haberine açıklama yaptı

Cumhuriyet Gazetesinde yer alan "“Genç Bilaller” adlı yarışmanın esin kaynağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal’in de “adaşı” olduğu, ilk Müslümanlardan ve ilk ezanı okuyan Bilal Habeşi." ifadelerine yer verilen yarışma haberine 'ndan açıklama geldi.

Açıklamada "Bugün Cumhuriyet Gazetesinde "Genç Bilaller" başlığıyla yayımlanan habere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür." ifadelerine yer verildi.

İşte basın açıklaması...

Bakanlığımızca geleneksel hale getirilen ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma, Hafızlık ve Ezan Okuma yarışmaları yıllardır gerçekleştirilmektedir. Bu yarışmalar ile Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinin; ilgi, istidat ve kişisel kabiliyetleri doğrultusunda yetiştirilmesi, mesleki yeterliliklerinin, özgüven duygularının geliştirilmesi, okul aidiyetinin sağlanması ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunması amacıyla Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

1400 yıllık İslam tarihinde ezan dendiği zaman akla ilk gelen şahıs; ezanı ilk okuyan ve Hazreti Peygamber Aleyhisselam'ın yaşadığı müddetçe müezzinliğini yapan Bilâl Habeşi'dir. Fetih denilince Fatih Sultan Mehmet, mûsiki denince Itrî, mimari denilince nasıl ki Mimar Sinan akla geliyorsa, ezan denilince de Bilâl Habeşi akla gelmektedir. Bu herkesin bildiği bir gerçektir. Bu tarihsel bağa atıfta bulunmak, öğrencilerin motive olmalarını sağlamak, Bilal Habeşi gibi güzel ezan okumalarını teşvik etmek amacıyla yapılan bu isimlendirmenin söz konusu gazete tarafından farklı bir şekilde yorumlanması iletişim derslerinde ele alınması gereken önemli bir çarpıtma örneğidir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEB "Cumhuriyet'in haberine açıklama yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN