24 milyon değişecek

Giriş Tarihi: 6.2.2015
24 milyon ehliyet değişecek

Yeni yönetmelik te çok şeyi değiştirecek. 80 ülkede geçerli olacak yeni ehliyetler 5 yılda bir yenilenecek. Sınıf sayısı 17'ye çıkacak

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, temmuz ya da ağustos ayında yürürlüğe girmesi beklenen Karayolları Yönetmeliği uyarınca yaklaşık 24 milyon in 15 lira karşılığında yenileriyle değiştirileceğini belirtti. Buna göre yeni ehliyetler, Avrupa ülkeleri de dahil 80 ülkede geçerli olacak. Yönetmelikle küçük ehliyeti alıp, tecrübe edinip daha sonra büyük ehliyete geçme şartı gelecek. Şu anda yaklaşık 1 milyon 700 bin ehliyet riskte. Ondan önceki ehliyetler de 29 Mayıs 2015'e kadar dönüştürülmek zorunda. Yani sertifika dosyalarının ehliyete çevrilmesi gerekiyor. Çevrilmezse bu hakları yanacak, tekrar sürücü kurslarına müracaat etmeleri gerekecek. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, Avrupa'daki ehliyet sisteminin bir benzerini Türkiye'nin gereksinimlerini de göz önünde bulundurarak değişikliğe gittiğini anlatan Tekin, düzenlemeye ilişkin detayları şöyle anlattı.

2015 EHLİYET SINAV TARİHLERİ - TIKLAYIN

AĞUSTOSTA YÜRÜRLÜKTE: Yönetmelik en erken temmuz ya da ağustos ayında yürürlüğe girecek.
5 YILDA 1 DEĞİŞECEK: Yönetmelikle şu anda 9 ayrı ehliyet sınıfları 17'ye çıkacak. Ehliyetlerimizin hepsi değişecek. Ehliyetler de 5 yılda bir değiştirilecek. Süre bitiminde 15 lira karşılığında, alınacak yeni sağlık raporuyla, ehliyet değiştirilecek.
80 ÜLKEDE GEÇERLİ OLACAK: Yeni ehliyetler, Avrupa ülkeleri de dahil 80 ülkede geçerli olacak. Yönetmelikle küçük ehliyeti alıp, tecrübe edinip daha sonra büyük ehliyete geçme şartı gelecek. Mesela bir kişi direkt (E) sınıfı dediğimiz otobüs, kamyon ehliyetine başvuramayacak. Öncelikle (B) sınıfını alması gerekecek.
1 YIL STAJ ŞARTI: İlk defa sürücü kursuna ehliyet almak için başvuran kişi, yazılı ve direksiyon sınavlarında başarılı olduktan sonra 1 yıl staj görecek. Bu süre içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sürücüye 50 ya da 70 ceza puanı hakkı verecek. Sürücünün bu sürede ceza puanını doldurması halinde aldığı stajyer ehliyetin iptal olacak.

SERTİFİKA SÜRESİ 2 YIL
İSKEF Başkanı Murat Tekin, Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Yönetmeliği'nin, 29 Mayıs 2013'te değiştiğini, yönetmelikle direksiyon sınavlarının daha da zorlaştığını belirtti. Yönetmeliğin, sınavda başarılı olan kişilere, sertifikalarını emniyete götürmelerine bir süre getirdiğini ve bunun da 2 yıl olduğunu dile getiren Tekin, şu andan itibaren sürücü kursuna başvuracak adayların, sertifikalarını aldıktan sonra bunların üzerinde yazılı olan tarih itibarıyla 2 yıl içerisinde bunu ehliyete dönüştürmek zorunda olduklarını söyledi.

ADRESE GELECEK
Tekin, "Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmayla ilk aşamada ehliyetlerin verilmesi nüfus müdürlüklerine devredilecek. Daha sonra ise nüfus müdürlüklerinden kişinin adresine gönderilecek" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
24 milyon ehliyet değişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN