Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kendim için istemiyorum'

Başkanlık gündemli yemekte Erdoğan "12 yılda Türkiye'ye en uygun modelin bu olduğunu gördüm" dedi

Giriş Tarihi: 21.2.2015
'Kendim için istemiyorum'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sofrası'nda önceki gün hukuk, siyaset bilimi, kamu yönetimi, sosyoloji ve iletişim alanlarında çalışan akademisyenlerle bir araya geldi. Toplantıya katılan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, başkanlık sisteminin enine boyuna tartışıldığını anlattı. Toplantıya katılan herkesin söz aldığını belirten Kuzu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık modelinin kamuoyunda yanlış algılandığını vurguladığını söyledi. Kuzu toplantıda öne çıkan konuları ise şöyle anlattı: "Başkanlık sistemini artık vatandaş da istiyor. 30 yıl önce vatandaşın yüzde 7'si bu sistemi isterken, şimdi kamuoyu araştırmalarında bu oran yüzde 55'e çıktı. Başkanlık modelinin halka iyi anlatılması konusunda ortak bir görüş ortaya çıktı." Erdoğan'ın, "Kamuoyunda sanki bu modeli kendim için istiyorum şeklinde bir algı oluşmuş. Bu modeli ben kendim için istemiyorum. 12 yılda Türkiye'ye en uygun modelin başkanlık modelinin olduğunu gördüm. Bu modelin iyi anlatılması gerekiyor" dediğini de kaydeden Kuzu, kendisinin, bugüne kadar bu modeli anlatmak için 60 ile gittiğini ve Türkiye'de bütün illere gideceğini de sözlerine ekledi.

FARKLI MODELLER TARTIŞILDI

Toplantıya katılan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, başkanlık modelinin toplantıda müzakere edildiğini belirterek, "Toplantıya çok boyutlu çevrelerden isimler katıldı. Başkanlık sistemi tartışıldı, değerlendirildi. Aynı ve zıt görüşler de paylaşıldı. Başkanlık sisteminin yerine hangi modeller olsun, yeni tip oluşturulabilir gibi değerlendirmeler yapıldı" dedi.

'ÇOCUĞA HER DAVRANIŞIMIZ BİR DERS GİBİ'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin, "Aile ya da çevre, bir masumdan bir katil yetiştirebiliyor" dedi. Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi iş birliğinde yürütülen "Anne Üniversitesi Programı"nın açılışında konuşan Erdoğan, "Ne yazık ki eğitimi bir öğretmene, bir okula havale etmek gibi yanlış algılarımız var" diyerek şöyle devam etti: "Bizler, çocuklarımız için bir okuluz. Her bakışımız, her davranışımız, her sözümüz onlar için bir ders niteliği taşıyor. Bizler kendimizi çok iyi donatmalıyız ki bizden mezun olan çocuklar da iyi olsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kendim için istemiyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN