Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YGS sorularını paylaşanlara adli işlem

ÖSYM, YGS'deki soruları sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında adli işlem başlatıldığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 17.3.2015 12:04 Güncelleme Tarihi: 17.3.2015 12:04
YGS sorularını paylaşanlara adli işlem
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularını sosyal medyadan paylaşanlarla ilgili yasal işlem başlattığını Twitter üzerinden duyurdu:

"ÖSYM'nin izni alınmaksızın ve soru kitapçığı üzerindeki ibareyle açık bir biçimde yasaklanmasına rağmen, 2015-YGS Matematik soruları, aday olarak giren bir yayınevi sahibi tarafından sınavdan sonra el yazısı ile sosyal medyada paylaşılmaktadır. Söz konusu yayınevi ve benzer paylaşımlar hakkında adli işlem başlatılmıştır. Sınavdan sonra vaki olan bu türden paylaşımlar sınav güvenliğine asla zarar verecek nitelikte değildir."

"Şaka yollu paylaşım" itirafı

ÖSYM, Twitter üzerinden gece de bir açıklama yaptı. Sosyal medyada 2015 YGS'ye ilişkin bir adayın sınav esnasında kopya çektiğini iddia ettiği belirtilen mesajda, "Paylaşımda bulunan profilin kimlik bilgilerine ulaşılmış ve YGS sınavına girmediği tespit edilmiştir. Adaylarımızın bu türden asılsız iddialara inanmamaları rica olunur" denilmişti.

Açıklamada, bir adayın 2015 YGS'ye telefonla girdiğini ve sınavda soruların görüntüsünü aldığınına yönelik iddialara da değinilerek, "İddia sahibinin kimlik bilgileri tespit edilmiş olup, kişi 'şaka yollu paylaşımda bulunduğunu' itiraf etmiştir. Adaylarımızın bu türden YGS 2015'e ilişkin bugün çıkmış ve çıkacak olan asılsız iddia ve ihbarlara itibar etmemelerini önemle rica ederiz" ifadeleri kullanılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS sorularını paylaşanlara adli işlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN