Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözde soykırım müzesinde şoke eden harita

Ermenistan Soykırım Müzesi'nde sergilenen eserler arasında arşiv kayıtlarına dayanılarak Türkiye'deki Doğu Anadolu illerini de içine kapsayan toprakların, Ermenistan sınırları içerisinde gösterildiği haritalar da yer alıyor. Müze Müdürü Hayk Demoyan , "Bu müze soykırımın sonuçlarını açıklıyor. Sizin için Talat Paşa'nın söyledikleri yeterli değilse Osmanlı arşivlerinize bakmanızı öneririm" diye konuşuyor. Bugün bazı liderlerin anıta çelenk ve çiçek koyması beklenirken vatandaşlar ve Ermenistan polisi, anıta gelerek karanfil ve çiçek bıraktı.

Giriş Tarihi: 23.4.2015 16:04 Güncelleme Tarihi: 24.4.2015 00:52
Sözde soykırım müzesinde şoke eden harita
ANITA ÇİÇEK BIRAKILDI

Rusya Devlet lideri Putin'in de aralarında bulunduğu bazı devlet liderleri bugün Ermenistan'a gelerek 50 yıl önce yapılan Erivan'daki 'Soykırım Anıtı'na çiçek bırakacak. Vatandaşlar ise bir gün önceden anıta gelerek çiçek bıraktı. Başta Ermenistan polisi olmak üzere devlet dairelerinde çalışan personel, sırayla gelerek anıta çiçek bırakmaya devam ediyor. Bu arada müze müdürü Hayk Demoyan, müzede sergilenen eserler arasında '50' numaralı son panoda Şişli'de öldürülen Hrant Dink'in panosunun da müzede yerini aldığını açıkladı. Türkiye'den basın mensuplarına müzeyi gezdiren Demoyan, Ermenistan arşivlerinde soykırımın izlerinin açıkça görüldüğünü iddia etti. Soruları cevaplayan ve Türkiye'de bütün zenginlerin Ermeni malları üzerinde zenginleştiğini öne süren Demoyan, "Kilise mülklerine dönmek gerekiyor. Türkiye'de bütün zenginler, Ermeni malları üzerinde zenginleşti. Bir komisyon kurulmalı. Üçüncü tarafa gerek yok. Kendi aramızda halledebiliriz. Avrupa'nın tek kapalı sınırı 40 kilometre ötemizde. Sınırların açılması önemli. Gürcistan ve İran'dan geçmek yerine Iğdır'dan geçeriz Türkiye'ye. İkili ilişkiler, baskı ve tehdit dilinden uzaklaşılmalı. Müzede bir buçuk saat geçirdiniz, kanıtları gördünüz. Erdoğan arşivleri açacağız demiş. Demek ki şimdiye kadar açmamış. Türkiye'nin Azerbaycan ve Karabağ gibi meseleleri karıştırmaması gerekir. Hem Ermeni hem Türk olsun uluslararası diyalogla çözülür. Ancak bu ikincil plan. İlki ise karşılıklı ilişkiler kurmak. Bu müze soykırımın sonuçlarını açıklıyor. Sizin için Talat Paşa'nın söyledikleri yeterli değilse Osmanlı arşivlerinize bakmanızı öneririm "diye konuştu.DOĞU ANADOLU ERMENİSTAN İÇİNDE GÖSTERİLİYOR

Öte yandan müze müdürü Hayk Demoyan, basın mensuplarına sergilenen ve Osmanlı Haritası olduğunu iddia ettiği bir harita gösterdi. Haritanın Doğu tarafında Ermenistan olarak belirtildiğini ifade etti. Her gün Ermenilerin ziyaret ettiği haritaya bakıldığında üzerinde Osmanlıca harfler görülüyor. Haritada Türkiye topraklarının Doğu Anadolu Bölgesi'ni içine alan (Van, Erzurum, Kars, Ağrı vs) gibi iller içinde kalan bölge, Ermenistan topraklarında gösteriliyor. Müzeyi dolaşırken yine benzer bir harita göze çarpıyor. Bu harita da Doğu Anadolu Bölgesi toprakları Ermenistan sınırları içerisinde gösteriliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözde soykırım müzesinde şoke eden harita
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN