Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu gençlerle buluştu

Başbakan Davutoğlu Çankaya'da gençlerle buluştu. Başbakan Çankaya'daki buluşmada gençlere THY müjdesi verdi.

Giriş Tarihi: 19.5.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 19.5.2015 13:24
Başbakan Davutoğlu gençlerle buluştu

Davutoğlu, gençlere kitap okuma ve dünyayı tanıma tavsiyesinde bulunarak şunları söyledi:
"Mutlaka kitap okuyun. Dünyayı tanıyın. Hatta Türk Hava Yolları ile görüşüp siz gençler için özel fiyat uygulaması yapalım. Kültürel gezilerinizde size indirim yapılsın. Gençler ülkemizi ve dünyayı tanısın" dedi. Davutoğlu, THY ile bir araya geleceklerini belirtti.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

Gençlerin gözlerindeki ışığı gördüğümde hayatımıza hep yeni bir renk katıldığını hissetmişimdir. Sizin dışınızda Myanmarlı gençler gibi öyle gençler var ki, yarını göremiyor geleceği planlayamıyorlar.

Çanakkale savaşlarında esir alınan gençler Myanmar'a götürülmüştü ve yaklaşık 12 bin genç orada şehit düşmüştü.

100 yılın muhasebesini yaptığımızda "15'liler" denen gençlerin Çanakkale'den Yemen'e kadar bütün coğrafyada vatan savunması yaptığını görürüz.

20'li yılların gençleri istiklal ve cumhuriyeti kurma mücadelesi, 30'lu yılların gençleri ise tek parti uygukamalarına direnme mücadelesi verdiler.

Özgür düşünen, kendine güvenen, yetiştiği toprağın kültürüne sahip hazır bir gençlik yetiştirmek bütün düşünürlerin amacı oldu. 28 Şubat'ta gencecik kızlarımız sanki kendileri karar veremeyecekmiş gibi başı örtülü başı açık diye gruplara ayrıldı.

Biz iktidara geldiğimizde her şeyden önce yapmak istediğimiz şey ülke üzerindeki kısıtlayıcı ve baskıcı atmosferin dağılmasıydı.

"3 KATI ÇALIŞACAĞIZ"

Bir ABD'li akademisyen bölünmüş bir ülkeden nasıl kucaklayıcı bir gençlik çıkaracaksınız diye alaycı bir şekilde sorumuştu, ona cevaben sizin çalışmanızın 3 katı çalışacağız ki özgün olalım cevabını vermiştim.

Türkiye olarak 12 yılda kurumsal bir yenilemeye yöneldik. Artık 81 vilayetimizde üniversite var.

"ODAĞINIZDA İNSAN ONURU OLSUN"

İnsan onurunu kavramını temel şiar edinin, nerede insan onurunu zedeleyen bir davranış varsa o davranışı yapana karşı çıkın. Din ayrımı, mezhep ayrımı, etnik ayrım yapmayın. Odağınızda insan onuru olsun.

MYANMAR'I HATIRLATTI

Myanmar'da bir olay olduğunda sesinizi yükseltemiyorsanız yaş olarak genç olabilirsiniz ama ruh olarak yaşlısınız demektir. Yanlış bir şey gördüğünüzde sesinizi yükseltmekten çekinmeyin. Tarihi, anı yaşayın. O tarihin içinde aktığınızı hissedin. Suriye'de bir olay mı var? Gidin mülteci kampından sizin gibi gençlerin kaçtığını görün, ellerinden tutun. İnsanı elinden tutmaktan daha güçlü bir şey yoktur.

"BABA BEN BİR BİREYİM!"

Sizden ricam insan olmanın hassasiyeti ile nerede insan hüznü varsa sahip çıkın. Aramızda farklı görüşler olabilir. Genç dediğin farklı düşünür. Ben kendi çocuklarımdan biliyorum. Sınırlama getirmemişimdir. Küçük kızım 12-13 yaşında evdeki mesele yüzünden bana döndü 'Ben bir bireyim' dedi, tebessüm ettim, çok hoşuma gitti. Evet hepiniz bir bireyseniz. Biz size baktığımızda tek tek her biriniz değerlisiniz.

"SAHAFLARDAKİ KLASİKLER..."

Nefret kültürünün olduğu yerde huzur olmaz. Yarın zor bir günde karşılaştığınızla omuz omuza olacağımızı unutmamak lazım.Bir hedefiniz, bir iddianız olsun. Son Meclis kapanmadan önce parti kapatılması ile tartışmalar olduğunda ayrıca 18 yaşında seçilme yaşını gündeme getirdik ama muhalefet destek vermedi. 21 yaşında Fatih Sultan Mehmet'in fetih gerçekleştirdiğini unutmamak lazım. Önemli olan hangi yaşta olduğunuz değil, hangi meydan okumalara hazır olduğunuzdur. Sloganlarla değil, birikimle hareket edin. Şahsi hedeflerinizde, kariyeri planlamanızda özgüveniniz yüksek olsun. Mutlaka hergün okuyun.


Sahaflarda bulacağınız klasikler, annenizin pişirdiği yemekler gibidir. Vikipedia'ya girip elde ettiğiniz veriler fastfood gibidir. Size tavsiyem hangi medeniyet olursa olsun, klasikleri okuyun. Kendi gelişiminiz meslek sahibi olmaya odaklı olmasın. Evrensel ve milli birikime sahip olmadıkça tarihe iz bırakamazsınız.

"81 KARDEŞ PROJESİ"

Burada 81 kardeş olarak iletişim ağı kurun ve bu ülke ile ilgili milli bir vizyonu ayakta tutun. Şimdi aklına geldi. Buraya planlı konuşma ile gelmedim. Buradan çıkarken 81 kardeş olarak Watsap'tan ya da e-mailden konuşun. Her sene 81 kardeş diye projeyi devam ettirelim.

THY İLE GÖRÜŞECEĞİM

Size de çağrıda bulunuyorum. Bütün gönül coğrafyamızı gezin, balkanları gezin, Avrupa'yı gezin, yurtdışı seyahatler için gençler için özel bir indirim uygulayalım THY ile konuşarak. Yeter ki siz dünyayı tanıyan kendinden emin olan özgüveni yüksek insan onuruna saygılı en önemlisi de kendisiyle ülkesiyle ilgili zihninde bir hedef rüya olan gençler olarak yetişin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu gençlerle buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN