Türkiye'nin en iyi haber sitesi

RTÜK’ten çifte standart tepkisi

Giriş Tarihi: 29.5.2015 18:42 Güncelleme Tarihi: 29.5.2015 18:42
RTÜK’ten çifte standart tepkisi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyeleri Ali Öztunç, Süleyman Demirkan, Esat Çıplak ve Ersin Öngel tarafından yapılan ve medyaya “RTÜK Üyelerinden seçim tepkisi” başlığıyla yansıyan yazılı açıklamaya RTÜK’ten tepki geldi. Bugün yazılı bir açıklama yapan RTÜK yönetimi bu açıklamanın çarpıtmalar ve çelişkiler içerdiğini söyledi.

İŞTE RTÜK'TEN YAPILAN O AÇIKLAMADAN BAZI BAŞLIKLAR

FIRSAT EŞİTLİĞİNİN ÇİĞNENDİĞİ İDDİASINDA BULUNMUŞLARDI
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyeleri Ali Öztunç, Süleyman Demirkan, Esat Çıplak ve Ersin Öngel tarafından yapılan ve medyaya "RTÜK Üyelerinden seçim tepkisi" başlığıyla yansıyan yazılı açıklama, çarpıtmalar ve çelişkiler içermektedir.
Üst Kurulun AK Parti kontenjanından seçilen üyelerini hedef alan açıklamada, Ülke TV, A Haber, Kanal 24, 360 TV ve ATV logolu kuruluşların çeşitli tarihlerdeki yayınlarından örnekler gösterilerek iktidar partisine yer verilirken diğer siyasi partilere yer verilmediği, böylece Yüksek Seçim Kurulunun siyasi partiler arasında fırsat eşitliği ilkesinin çiğnendiği, ancak Üst Kurulun bu kanallara yönelik herhangi bir "uyarı" dahi yapmadığı iddia edilmiştir.

RTÜK HAKKINDAKİ İDDİALAR İYİ NİYETLE BAĞDAŞMAMAKTADIR
Oysa adı geçen Üst Kurul Üyelerinin açıkladıkları yayın süreleri, Üst Kurul Uzmanları tarafından hazırlanan raporlardan alınmıştır ve Üst Kurulun 27 Mayıs 2015 tarihli toplantısında görüşülüp değerlendirilen bu raporların Yüksek Seçim Kuruluna gönderilmesine karar verilmiştir. Çünkü seçim dönemlerinde yayın kuruluşlarının seçimlere ilişkin yayın ihlalleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından karara bağlanmakta, Üst Kurulun yayın kuruluşlarına müeyyide uygulama yetkisi bulunmamaktadır. Bu husus RTÜK Üyeleri tarafından gayet iyi bilinmesine rağmen seçim döneminde RTÜK tarafından "kanallara uyarı dahi yapılmadığını" ifade etmek iyi niyetle bağdaşmamaktadır.

HALK TV 8 SAAT 51 DAKİKA CHP MİTİNGİNİ VERİRKEN…
Adı geçen Üst Kurul Üyelerinin bir kısmına atıf yaptıkları uzman tespitlerinin değerlendirildiği 27 Mayıs 2015 tarihli Üst Kurul toplantısında seçim yayınlarıyla ilgili çeşitli yayın kuruluşlarının yayınlarını kapsayan toplam 21 uzman raporu görüşülmüştür. Üst Kurul Üyeleri ise bunların içinden sadece beşini seçerek, bu kuruluşların iktidar partisine yüzlerce dakika yer verirken, diğer siyasi partilere yer vermediklerini ve RTÜK'ün buna tepkisiz kaldığını iddia etmişlerdir. Oysa aynı Üst Kurul toplantısında Denge TV, Halk TV, Jiyan TV ve Özgür Gün TV ile ilgili benzer tespitlerin yer aldığı uzman raporları da görüşülmüştür. 8-21 Mayıs 2015 tarihlerinde bu kuruluşlardan Özgür Gün TV'de 827 dakika, Denge TV'de 451 dakika, Jiyan TV'de 351 dakika süreyle HDP faaliyetlerine ilişkin canlı yayın yapılmış, diğer siyasi partilerin faaliyetlerine ise yer verilmemiştir. Benzer şekilde Halk TV ise 8 saat 51 dakika süreyle CHP mitinglerini canlı olarak yayınlamış diğer partilere canlı yayınlarında yer vermemiştir. Bu kanallarla ilgili raporlar da diğerleriyle birlikte YSK'ya gönderilmiştir.

HALK TV'NİN YAYIN İHLALLERİ GÖRMEZDEN GELİNMİŞTİR
Ülke TV, A Haber, Kanal 24, 360 ve ATV'de iktidar partisine yer verilirken diğer partilere yer verilmemesini eleştiren ve bu nedenle AK Parti kontenjanından seçilen üyeleri, sanki bu kuruluşlara hiçbir işlem yapılmamış gibi haksız ve asılsız bir şekilde itham eden Üst Kurul Üyelerinin bazıları ise HDP'ye ve CHP'ye yüzlerce dakika yer verirken diğer partilere yer vermeyen Özgür Gün TV, Halk TV ve Jiyan TV'nin benzer yayın ihlallerini görmezden gelmeyi tercih etmişlerdir. Bu bakımdan tutumları açıklamalarıyla tamamen çelişmektedir.

AK PARTİ KONTENJANINDAN SEÇİLEN ÜYELER YIPRATILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR.
AK Parti kontenjanından seçilen Başkan ve Üyeleri kurum verilerini çarpıtarak kullanmak suretiyle yıpratmaya çalışmak, ne kadar kurnazca olsa da, adaletle, vicdanla, dürüstlükle ve kamu görevi ciddiyetiyle bağdaşmayan bir tutumdur.
Kamuoyuna duyurulur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
RTÜK’ten çifte standart tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN