Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Savaşa girmiyoruz, tedbir alıyoruz'

Giriş Tarihi: 1.7.2015
'Savaşa girmiyoruz, tedbir alıyoruz'
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kalın'ın sözlerinden satırbaşları şöyle:

* ESAD DAEŞ'İ KULLANDI: DAEŞ'i terör örgütü listesine almıştık. DAEŞ'in ortadan kalkması büyük önem arz ediyor. Esad rejimi var oldukça, DAEŞ gibi örgütler kendilerine yer bulacak. Ilımlı muhalifleri ve ÖSO'yu bölmek için Esad rejimi DAEŞ'i kullanıyor. DAEŞ ile mücadele adı altında Suriye'de birtakım fiili durumlar yaratılması, demografik dengeyle oynanması gibi hadiseleri kabul etmemiz mümkün değil.

* TEDBİRLER ALINACAK: Suriye konusunda uluslararası toplumla hareket edeceğimizi ifade ettik. Güvenli bölge, uçuşa yasak bölge ile ilgili süreçler hep bu ilkeden hareketle yaşanmıştır. Sınır güvenliği ciddi manada zorlanmaya başlamıştır. Güvenliğimizi sağlamak amacıyla almamız gereken ne tür tedbirler varsa alınacaktır. Türkiye'nin DAEŞ veya benzer bir terör örgütü ile bir ilişkisi yoktur olmayacaktır. Sınırımızı güvenlik altına almak için alınan tedbirleri, "Türkiye savaşa giriyor" şeklinde yorumlamak doğru değil. Türkiye kendi sınır güvenliğini sağlamak için her türlü hukuki zemine sahip.

* ATEŞLE OYNUYORLAR: PYD ile resmi bir temas söz konusu değil. Salih Müslim'in "Kobani'ye gelenler Türkiye'den geldi" açıklamaları gibi, orda da bir kargaşa olduğu anlaşılıyor. 190 bin Kobanili'yi bu ülkeye alan yine Türkiye. Fakat Türkiye'yi şaibe altında bırakmayı amaçlayan kampanyaları şiddetle kınıyoruz. Kampanyayı yürütenler ateşle oynadıklarının farkında olmalı. Türkiye'deki barışı bozmaya çalışanlar nasıl bir oyunun içinde olduklarını görmeli. Kandil'in de açıklamalarını, ithamlarını ciddiye almıyoruz. Terör örgütlerinin tehditlerini ciddiye almayız. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla uluslararası düzeyde görüşmeler yaptık. Küresel teröristle mücadelenin tüm dünyanın konusu olduğu iletilmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Savaşa girmiyoruz, tedbir alıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN