Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 ilde PKK'ya maddi kaynak operasyonu

Terör örgütü PKK'ya maddi kaynak aktardığı şüphesiyle 25 kişi gözaltına alındı. 6 ilde düzenlenen operasyonlarda bazı belediye yetkilileri de gözaltına alındı. Diyarbakır Valiliği operasyonla ilgili olarak yaptığı açıklamada PKK'nın özel bir şirketin yürüttüğü 725 dairelik konut projesinin yüzde 10'luk kısmının maddi karşılığını istediği ifade edildi.

Giriş Tarihi: 5.8.2015 17:00
6 ilde PKK'ya maddi kaynak operasyonu
Diyarbakır merkezli 6 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, aralarında Sur İlçesi'nde yapılan konutlardan yüzde 10 pay isteyen PKK'ya fon aktarımı sağlayan şirket ve belediye yetkililerinin de bulunduğu 25 kişi yakalandı.
Diyarbakır Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde yürüttüğü çalışmalarda, Diyarbakır merkezli 6 ilde eşzamanlı operasyonlar düzenlendiğini açıkladı. Açıklamada operasyonlarda aralarında bölücü terör örgütü PKK'ya fon aktarımı sağlayan şirket ve belediye yetkililerinin de bulunduğu 25 kişinin gözaltına aldığı belirtilerek şöyle denildi:

YÜZDE 10'UNU TALEP ETTİLER

"Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde Kırklardağı mevkiinde 2011 yılı içerisinde özel bir şirket tarafından yapımına başlanan 725 dairelik konutların yapım aşamasında, bölücü terör örgütü tarafından konutların yaklaşık yüzde 10'luk bölümünün fon adı altında para olarak talep edildiği, bu talebin örgüt üyesi şahısların şirket yetkililerine yaptıkları baskı ve tehditleri sonucu kabul edildiği, konutların yapılabilmesine karşılık söz konusu paranın ilimizde faaliyet gösteren bir şirket tarafından terör örgütüne aktarılarak yasallaştırılmaya çalışıldığı, bu süreçte inşaatın yapım aşamasında meydana gelen usulsüzlükler sebebiyle inşaatta daire alan çok sayıda vatandaşın dairelerini teslim alamadıkları ve mağdur edildikleri tespit edildi.

NİTELİKLİ YAĞMA

Yapılan tespitler ve elde edilen deliller neticesinde, yürütülen çalışmaların tamamlanmasının ardından, 'yasadışı terör örgütü yöneticisi olmak, örgütü yönetmek, örgüt adına eylem ve faaliyette bulunmak, örgütün hiyerarşik yapısına bağlı olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, örgütün faaliyetleri kapsamında; örgüte para toplamak, tehdit etmek, baskı ve cesir kullanmak, nitelikli yağma, irtikap, imar kanununa muhalefet, suçtan elde edilen mal varlığı değerlerinin aklanması" suçunu işledikleri anlaşılan şüpheli şahıslara yönelik, 05.08.2015 günü eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Diyarbakır merkezli İstanbul, Mersin, Ankara, Antalya ve Aydın illerinde 38 ayrı ikamette ve 1 işyerinde gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 25 kişi yakalanarak gözaltına alındı. İşyeri ve ikametlerde yapılan aramalarda 3 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet av tüfeği ve çok sayıda belge ve doküman ele geçirildi.Operasyonel çalışmalarla ilgili soruşturma devam etmektedir. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 ilde PKK'ya maddi kaynak operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN