Büyük bir devlet istihbaratı devrede

Giriş Tarihi: 13.10.2015
Büyük bir devlet istihbaratı devrede
Devlet zirvesinden çarpıcı analiz

Devletin zirvesi, saldırıyı tüm boyutları ile masaya yatırırken, saldırının DAEŞ, PKK, DHKP-C ve MLKP gibi terör örgütlerinin tek başına yapabileceği düzeyin üstünde bir profesyonellikle gerçekleştiği değerlendirmesinde bulundu. Bu ölçüde bir saldırının, öncesinde ve sonrasında iz bırakmadan ancak büyük bir devlet istihbaratının devreye girmesi ile yapılabileceği analizi öne çıktı. İşte değerlendirmeler:

İŞTE 16 CANLI BOMBA!

İSTİHBARATA TAKILMAMASI İMKÂNSIZ: Suruç ve Diyarbakır saldırıları ile başlayan süreçte istihbarat çalışmaları artırılmıştı. Bu ölçüde bir saldırının ardından hangi terör örgütü olursa olsun, mutlaka istihbaratın haberi olurdu. Ancak, alışılanın aksine örgüt içinde eylemle ilgili keşif çalışması büyük ihtimalle yapılmadı. Eylemciler kimse ile temas geçmedi.

CANLI BOMBALAR KİM?

PROFESYONEL İŞİ: Bu kadar temassız ve iletişimsiz bir şekilde, tek başına eylem yapma kapasitesi adı geçen 4 örgütte de yok.

DEVLET DESTEĞİ VAR: Örgüt içi yardım mekanizması olmadığına göre bu ölçüde bir yardım ancak başka bir güçlü devlet istihbaratı ile sağlanabilir. Bu büyük bir devlet aklının içinde olduğu, taşeron örgütlere ihale edilmiş bir saldırı. Soruşturma sonunda taşeronluk yapan bir isme ve örgüte mutlaka ulaşılacak ancak olayın arkasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak daha uzun zaman alacak.

İŞTE POLİSİN 'CANLI BOMBA' LİSTESİ
İşte emniyetin arşivinde yer alan ve canlı bomba oldukları belirlenen 25 kişilik listedeki isimlerden bazıları. Ekipler, cesetlerden alınan örneklerle yapılan DNA eşleştirmeleriyle DAEŞ izi arıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük bir devlet istihbaratı devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN