Türk-Amerikan toplumundan Obama'ya çağrı

ABD'deki Türk-Amerikan toplumu, ABD Başkanı Barack Obama'nın G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla Türkiye'ye yapacağı ziyaret öncesinde Washington Post gazetesine ilan vererek, iki ülke arasındaki müttefiklik ilişkisine vurgu yaptı ve terörle mücadele, sığınmacı krizi gibi konularda Türkiye'nin yanında olunmasını istedi.

Giriş Tarihi: 12.11.2015 21:57
Türk-Amerikan toplumundan Obama'ya çağrı
ABD'de faaliyet gösteren 150 Türk-Amerikan kuruluşu adına Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi Eş Başkanları İbrahim Uyar ve Mehmet Toy tarafından Washington Post gazetesine ABD Başkanı Barack Obama'ya hitaben verilen tam sayfa ilanda, Obama'nın Antalya'daki G20 temaslarının verimli geçmesi temennisinde bulunuldu.

"Türk köklerine sahip Amerikalılar olarak, Türkiye ile ABD arasındaki dostluğa değer veriyoruz ve iki ülke arasındaki ilişkilerin her seviyede güçlendirilmesine güçlü desteğimizi ifade ediyoruz" denilen ilanda, Türkiye ile ABD'nin Kore, Afganistan ve Balkanlar'da omuz omuza çarpıştığı, Soğuk Savaş döneminde de tehditlere birlikte karşı durduğu hatırlatıldı.

Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi, ilanında Türkiye'nin bir kez daha bölgesinde terör belası ve savaş nedeniyle birtakım meydan okumalarla karşılaştığını belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye, 2,5 milyondan fazla sığınmacıya sınırlarını açarak güvenli bir liman sundu ve Türkler de acıların azaltılması için kalplerini açtı. Başkanımız ve Türkiye'nin dostu olarak, sizden milyonlarca Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı ve diğer ülke vatandaşı sığınmacının hayatlarının ve onurlarının korunması için Türkiye'nin muazzam çabasına yardımcı olmanızı istiyoruz. ABD, göçmenlerin kurduğu bir fırsatlar ve umut ülkesi olarak bu masum kadın, erkek ve çocukların acılarına kayıtsız kalmamalıdır.

Sayın Başkan, yardıma ihtiyacı olanlara ve hayat mücadelesi verenlere yardımcı olmalıyız. Türkiye'nin şiddet yanlısı aşırıcılığın hedefi olmasına, sınırlarındaki karışıklığın ülkeyi etkilemesine rağmen sığınmacılara yardım ettiği düşünüldüğünde, bunlar hepsinden daha önem taşıyor."

Ankara'da düzenlenen ve 102 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı hatırlatan Komite, Türkiye'nin bu hain saldırılara ve sürekli tehditlere teslim olmayacağını vurguladı. Komite, Türkiye'nin DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun etkili bir üyesi olduğunu, sadece DAEŞ ile mücadele etmediğini aynı zamanda koalisyonun diğer ülkelerine, özellikle de ABD'ye, DAEŞ'in gücünün azaltılması ve yok edilmesi için yardım ettiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Maalesef, Türkiye ve bölgenin istikrarını tehdit eden tek terör örgütü DAEŞ değil. PKK, Türkiye'de 30 yılda 40 bin kişinin hayatına mal olan terörden sorumludur. ABD de PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmiştir.

11 Temmuz 2015'te PKK ateşkesin sona erdiğini duyurmuş ve Türkiye'de 150 kişinin ölümüne yol açan sürpriz saldırılar düzenleyen terör birimlerini harekete geçirmiştir. Biz Türk Amerikalılar olarak, ABD'nin Suriye'de PKK'nın uzantısı olan ve ABD'nin bölgedeki en güçlü müttefiklerinden olan ülkenin ulusal güvenliğini, toprak bütünlüğünü, vatandaşlarını tehdit eden bir terör örgütüne destek vermiş olabileceğini duyduğumuzda yaşadığımız şok ve derin hayal kırıklığını tarif edecek söz bulamıyoruz.

Türkiye bizim dostumuz ve müttefikimizdir. Türkiye ne zaman ihtiyaç olsa ABD'nin yanında olmuştur. Şimdi bizim görevimiz Türkiye için sadık bir dost olmak ve bu ülkeye terörle mücadelesinde, sağınmacı krizindeki gereksinimlerinin karşılanmasında yardımcı olmaktır."

- "Başkan'a mesaj vermek istedik"

Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi Eş Başkanı İbrahim Uyar, gazeteye verdikleri ilan hakkında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Obama'nın Türkiye ziyareti öncesi iki ülke arasındaki ilişkilerin önemini vurgulamak istediklerini söyledi.

Uyar, "Burada yaşan Türk Amerikan vatandaşları olarak, iki ülke ilişkilerinin önemini belirtip kendisine mesaj vermek istedik. Türkiye ile ittifak içerisinde ilişkilerimizin gün geçtikçe derinleşmesi ve gelişmesini göz önünde bulundurarak bölgedeki sorunun çözümü açısından Türkiye ile birlikte hareket etmesini istedik" dedi.

Suriyeli sığınmacı krizinin kendilerine büyük üzüntü verdiğini ifade eden Uyar, "Akdeniz'de çocukların ölmesinin, AB kapılarında düştükleri durumların insanlık açısından çok önemli olduğunu anlattık. Bu konuda Başkan Obama'dan da Türkiye'ye destek vererek daha fazla sorumluluk almasını istedik" diye konuştu.

Uyar, Obama'ya PKK saldırılarından dolayı Türkiye'nin yaşadığı sorunları da aktardıklarını ifade etti ve şöyle devam etti:

"DAEŞ'i bitirmek için bölgede Türkiye ile çalışması gerektiğini söyledik. Sorunun sadece DAEŞ olmadığını, PKK ve onun bölgesel bağlantıları ile de mücadele edilmesi gerektiğini vurguladık. DAEŞ'e karşı gösterilen gayretin PKK'ya ve onun Suriye ve Irak bağlantılarına karşı yapılması gerektiğini söyledik."

ABD'deki Türk Amerikan kuruluşlarının çatı örgütleri olarak iki ülke arasındaki ilişkilerine katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Uyar, "Gayelerimizden biri, özellikle iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini daha iyi bir seviyeye getirmek" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk-Amerikan toplumundan Obama'ya çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN