Tescilli vurgun

Giriş Tarihi: 25.11.2015 17:09 Güncelleme Tarihi: 25.11.2015 17:09
Tescilli vurgun

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde bir önceki CHP'li belediye yönetiminin ihale verdiği 2 özel şirket kanalıyla belediyeyi yaklaşık 2 milyon 300 bin lira zarara uğrattığı öne sürüldü.

2004- 2014 yılları arasında Burhaniye Belediye Başkanlığı yapan Fikret Akova'nın da aralarında bulunduğu 30 belediye görevlisi ile belediyeden ihale alan 2 özel şirketin 10 yetkilisi hakkında "nitelikli dolandırıcılık", "edimin ifasına fesat karıştırma", "belgede sahtecilik" suçlarından soruşturma başlatıldı. Belediyede çalışmayan kişileri çalışıyormuş gibi gösterip 500 bin lira fazladan ödeme alan şirketlerin, skandal ortaya çıkınca bu parayı geri ödemek zorunda kaldığı, böylece vurgunun tescillendiği belirlendi.

30 Mart'taki seçimlerde CHP'li Fikret Akova'nın belediye başkanlığını kaybetmesi ile belediyenin hukuk servisi, Burhaniye Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, belediyenin temizlik, zabıta gibi hizmet ihalelerini alan "Beyza" ve "Damla" adlı şirketlerin belgede sahtecilik yaparak ihaleye fesat karıştırdıkları, belediyeyi zarara uğrattıkları kaydedildi. 2013-2014 yıllarında belediyenin 7 işçilik alımı ihalesine fesat karıştırıldığı öne sürüldü. Belediyede çalışmayan bazı kişilere, bordrolarda çalışan olarak gösterilip belediye bütçesinden maaş ödetildiği aktarıldı. Sadece 7 işte bu şirketlere toplam 497 bin 286 lira fazla ve haksız ödeme yapıldığının tespit edildiği kaydedildi. Bunun üzerine harekete geçen savcılık, suçlanan şirket yetkililerini sorguladı. İfadesi alınan Miray Çavdar, maaş almayan kişiler hakkında bordro düzenlenmesinin sehven (yanlışlıkla) olduğunu savundu. Bu durum ortaya çıkınca belediyenin ödeme yapmayı durdurduğunu, daha önce ödenen paraları da iade ettiklerini söyledi.

Savcılık dosyayı, detaylı bilirkişi incelemesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Bilirkişi raporunda, yolsuzluğun boyutunun 497 bin 286 lira değil 1.5 milyon lira olduğu tespit edildi. Bu arada, Burhaniye Belediyesi de 2009-2013 yılları arasında 41 hizmet alımı dosyasını bağımsız denetçilere inceletti. Aynı şirketlere 832 bin 457 lira fazla ödeme yapıldığını belirledi. Savcılık bu kez incelemeyi 2009'daki ihalelere kadar genişletti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tescilli vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN