TRT'de devrim yapan İbrahim Eren yeni projelerini anlattı!

Giriş Tarihi: 9.12.2015 11:03 Güncelleme Tarihi: 9.12.2015 14:29
TRT'de devrim yapan İbrahim Eren yeni projelerini anlattı!

Takvim Gazetesi Yazarı Bülent Erandaç, TRT Genel Müdürü İbrahim EREN ile Uluslararası Antalya Film Festivali'nde yaptığı sohbeti köşesine taşıdı. İbrahim Eren'in parlak kariyerini anlatarak yazısına başlayan Bülent Erandaç, TRT'nin projeleri hakkında Eren'den önemli açıklamalar alarak yazısını tamamladı.

İşte Bülent Erandaç'ın o yazısı...

THY ne idi, ne oldu? 10 yıl önce yerlerde sürünüyordu, bugün bir dünya markası. TRT de THY gibi küresel oyuncu olma yolunda. Buna kararlı, 37 yaşında, genç ve dinamik bir isim var. Yeni Türkiye'nin parlayan bir Global Medya Strateji uzmanı. TRT Genel Müdürü İbrahim EREN.

TRT 1'in de içinde olduğu 10 kanaldan sorumlu. Birçok dilde yayın yapan Euronews kanalında ve Türk Telekom AŞ.'de yönetim kurulu üyesi. Londra'da, University of Westminster'dan medya yöneticiliği yüksek lisanslı.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Teknoloji ve medya alanında uzman. Belgesel ve animasyon alanında uluslararası faaliyet gösteren Who Pictures'ı kurdu. TV-Sinema pazarının ruhunu bilen Eren, Türkiyemiz'in bir numara kanalı ATV Avrupa Genel Müdürlüğü ile ATV Genel Müdür Yardımcılığı görevini de üstlendi. Yeni TRT'nin vizyoneri İbrahim Eren'le, Antalya Uluslararası Film Festivali'nde konuştum.TRT'Yİ KÜRESEL OYUNCU YAPMA kararında. Heyecan verici sözleriyle, gazeteniz TAKVİM'E TRT'NİN OYUN PLANI'NI açıkladı:
"1) TRT bölgesel olarak en büyük oyuncu olacak.

"İÇERİKLERİMİZ 100'ÜN ÜZERİNDE ÜLKEDE YAYINLANDI"

2) TRT, global bir oyuncu haline gelecek. "TRT'nin vizyoneri İbrahim Eren, heyecanla anlattı: "Bu maksatla biz bölgesel ve uluslararası ortak-yapım konusunda somut adımlar atıyoruz. Türk sinemasının bölgesel ve uluslararası olarak daha ileri bir noktaya taşınması bizim oyun planımızın parçalarından biri. TRT yapımcılık endüstrisinin TV alanında elde ettiği global başarının sinerjisini sinema alanına da taşımayı amaçlamaktadır. Türkiye, Türk 'pembe' dizisi ihraç eden bir ülke olmanın ötesine geçecek. İçeriklerimiz 100'ün üzerinde bölgede yayınlanmaktadır. Sinema filmi, TV filmi, mini-dizi, uzun metraj animasyon film ve uzun metraj belgesel film de ihraç eden bir Türkiye için, TRT dört koldan dünyaya yürümektedir."

TRT TV FİLMLERİ PROJESİ'NİN AMACI!

Vizyoner İbrahim Eren'i gururla dinliyorum: "TRT Neler Yapıyor? TRT TV Filmleri Projesi: TRT olarak bize yeni hikâyeler anlatacak, hikâyeleri yeni bir şekilde anlatacak bir potansiyeli harekete geçirmek üzere TRT TV Filmleri adı altında bir proje başlattık.

35 proje hayata geçti. Projeyle New York Film Academy ile işbirliği yaptık ve Die Hard 3, The X Files gibi büyük Hollywood yapımlarında çalışmış TovaLaiter, Paul Brown gibi isimlerle İstanbul'da proje geliştirme workshop'u yapıldı. Senaryo geliştirme atölyeleri çalıştırılıyor. Ocak 2016'da TRT1'de bir TV Filmi Kuşağı açmayı planlıyoruz. Proje kapsamında üretilen filmler burada değerlendirilecek. TV filmi olarak seçtiğimiz projeler gişeye çıkabiliyor, festivalleri dolaşabiliyor. Fonlar biraz zayıf.

"PROJELERE 40 MİLYON TL'Yİ AŞAN KAYNAK YARATTIK"

TRT bu anlamda kamu yayıncısı olarak sinema endüstrimizin sorunlarına yapısal çözümler sunacağız. Projelere, 40 milyon TL'yi aşan finansal kaynak yarattık. Sürekli açık kalacak. Her sene 25-30 arası TV filmi üretme niyetindeyiz. TRT olarak yapım aşamasında filmlere ön-alım ya da ortak-yapımcı olma seçenekleri ile destek veriyoruz.

"MİNİ DİZİLERDE SES GETİREN PROJELER ÇIKTI"

Mini-Diziler: TRT, sinema ve TV arasında bir köprü olacaktır. TRT, Türk TV marketinin pek kullanmadığı mini-dizi'lere yatırım yapıyoruz. Ses getiren projeler çıktı. Mini-dizilerimizin sinema filmi versiyonlarını da çekmeyi ajandamıza koyduk."


SONUÇ: 10 yıl önceye kadar Türkiyemiz VİZYONER ADAM çıkaramıyordu. 2002 Sessiz Devrimi ile küresel oyuncu olmamıza kafa koyan vizyonerler çıkarıyoruz. TRT'nin vizyoneri İbrahim Eren kararlı. Vizyoner Başkan Menderes Türel, Antalya'yı dünya sinema platolarına çevirmeye kararlı. TRT-HOLLYWOOD ORTAK YAPIM YAKINDA... ARTIK; HATTI MÜDAFA YOK. SATHI TAARRUZ VAR. BU SATIH DA DÜNYA'DIR.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TRT'de devrim yapan İbrahim Eren yeni projelerini anlattı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN