Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 milyon dolar mercek altında

FETÖ yapılanmasına karşı ABD'de açılan soruşturmada şok detaylar ortaya çıktı: Örgüt, 30 okulun bağlı olduğu Concept Schools için verilen 5 milyon dolarlık hibeyi kendi şirketlerine aktardı

Giriş Tarihi: 18.12.2015
5 milyon dolar mercek altında
Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Haziran 2014'te Illinois'teki 19 okula baskın düzenlemiş ve nitelikli dolandırıcılık şüphesiyle bu okullardaki bir dizi dosyaya el koymuştu. Chicago Sun Times gazetesinin bugün ulaştığı mahkeme kayıtları ise devletin okullarda kullanılan teknolojik ürünleri elde etmek için sağladığı hibeleri içeren "E-Rate" programının Gülenciler tarafından ciddi bir şekilde istismar edildiğini gösteriyor. Mahkeme kayıtlarına göre, 5 eyalette toplamda 30 okulun bağlı olduğu Concept Schools yöneticileri 5 milyon dolardan fazla hibeyi rekabet koşullarına aykırı bir şekilde Gülen örgütüne yakın kişi ve şirketlere aktardı. FBI söz konusu soruşturmanın halen devam ettiğini açıklarken devlet parasıyla işletilen özel okul statüsündeki Concept Schools yöneticileri hakkında henüz resmi bir suçlama yapılmamış durumda. Concept Schools yöneticileri 2007'den itibaren federal E-Rate programını aldatacak bir tertip içine girmekle suçlanıyor. Söz konusu programdan elde edilen hibeleri yakınlarına ve hatta kendi şirketlerine aktarmakla suçlanan isimler arasında Concept School'sun Başkanı Sedat Duman, "Shane" ismini kullanan Bilişim Başkanı Hüseyin Ülker ve şirketin eski çalışanı Özgür Balsoy da bulunuyor.
PARALEL YAPIYA KARŞI TEK VÜCUT OLUNMALI

PARALAR BANK ASYA'YA AKTI
Mahkemeye sunulan arama talep yazısına göre, Bilişim Başkanı Hüseyin Ülker kurallara aykırı olarak kendisinin ortağı olduğu üç şirkete hibeleri aktarmakla suçlanıyor. Buna göre Ohio'da yaşayan Stephen Draviam adlı bir bilgisayar uzmanı üzerinden paralar bu üç şirkete gönderildi. Ülker'in Türkiye'deki Bank Asya hesabına 20 bin dolar yatırmadan önce de bu üç şirketten birine ait banka hesaplarına para gönderildiği belirtiliyor. Söz konusu işlem, Ülker'in Gülen örgütüyle bağlantısına işaret ediyor. 2009'da Draviam'ın işine son verilirken yerine getirilen şirketlerin de yine Concept Schools'a yakın iş adamları olduğu belirtiliyor. Ülker okullarla ilişkisini sonlandırırken şehri de terk etmiş.

2.8 MİLYON DOLAR GÜLENCİ ŞİRKETE
Bu üç şirketten en fazla iş verileni ise Core Group Inc adlı kuruluş. Kayıtlara göre 2,8 milyon dolar gelir elde eden Ertuğrul Gürbüz'e ait Core Group'un toplam faaliyetlerinin yüzde 92'sini Concept Schools sağlamış. Concept Schools'ta daha önce öğretmenlik yapmış olan Mustafa Emanet, FBI yetkililerine ise Gülen örgütünün bu tür gelirleri kendilerine ait ya da yakın şirketlere aktararak parayı örgüt içerisinde tutmak istediklerini söyledi.

İŞTE FETÖ'NÜN HİMMETLE PARAYA BOĞDUĞU ABD KONGRE ÜYELERİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 milyon dolar mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN