'Türkiye, eninde sonunda başkanlık sistemine geçecek'

Adalet Bakanı Bozdağ: Maalesef muhalefetin sesini yükseltmediği konuda, Türk milleti sesini yükseltiyor. Ben eminim Türkiye, eninde sonunda başkanlık sistemine geçecektir

Giriş Tarihi: 29.1.2016
'Türkiye, eninde sonunda başkanlık sistemine geçecek'
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara'da Türkiye Anayasa Platformunca düzenlenen "Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte" temalı program katıldı. Bozdağ burada yaptığı konuşmada yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarına değindi. Mevcut anayasanın, bir toplumsal sözleşme değil, esasında bir darbe sözleşmesi olduğunu belirten Bozdağ şunları söyledi:

YERLİ ANAYASA MİLLİ BAŞKANLIK

Bu anayasanın temel felsefesi içerisinde yasama, yürütüme, yargından daha da kötüsü aziz milletimizden korku vardır. Türkiye'de yeni anayasa güven üzerine; öncelikle millet, yasama, yürütme, yargı ve herkese güven üzerine inşa edilmesi gerekli. Korkan, korkak anayasa değil, aksine milletine güvenen, milletine dayanan, özünü milletin iradesinden alan millet sözleşmesine Türkiyemizin ihtiyacı vardır. Darbecilerin ruhu, bu anayasanın her maddesinde, her fıkrasında, her nokta ve satırında yatmaktadır. Yapmamız gereken bu ruhu öldürmektir.

İŞTE BAŞKANLIK İÇİN DESTEK ORANI

Maalesef Türkiyemizde hükümet sistemi tartışmalarının yapılmasından dahi rahatsız olan bir siyasal anlayışın, bir iklimin olduğunu da bazı çevrelerde görüyoruz. "Anayasa yaparken hükümet sistemini hiç tartışmadık" diyerek anayasa yapanların geleceğe, güçlü ve milletin iradesiyle tam anlamıyla benimsenmiş, kuşatıcı bir anayasa bırakmalarını söylemek kolay görünmemektedir.
Türkiye'de hepimizin arzu ettiği, yasama ve yürütmenin birbirinden tam ayrı, birbirine karşı tam bağımsız olduğu siyasi istikrarı olan, güçlü iktidarı kuran, iyi yönetimle milletin huzur ve refahını daha güçlü bir şekilde tesis eden bir hükümet sistemi arayışıdır. Dünyada bunu en iyi tesis eden yegane sistem, başkanlık sistemidir.
Maalesef muhalefetin sesini yükseltmediği konuda, Türk milleti sesini yükseltiyor. Ben eminim ki Türkiye, eninde sonunda hükümet sistemi konusunda bir değişikliğe gidecek ve başkanlık sistemine geçecektir. Ben, buna yürekten inanıyorum. Türkiye başkanını da bu kadrolar arasından seçecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye, eninde sonunda başkanlık sistemine geçecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN