Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sınırları aç' tavsiyesi ikiyüzlülüktür

Başbakan Davutoğlu: Rusya'ya "Yeter artık"' diyemeyenlerin Türkiye'ye "Sınırlarını aç"' tavsiyesinde bulunması ikiyüzlülük

Giriş Tarihi: 11.2.2016
'Sınırları aç' tavsiyesi ikiyüzlülüktür
DAVUTOĞLU SERT ÇIKTI:

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hollanda'nın Lahey kentinde Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile ortak basın açıklaması yaptı. Görüşmelerde sığınmacılar konusunu da ele aldıklarını aktaran Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:
Mülteciler konusunun insanlığın bir meselesi olduğu ve mültecilere karşı insani bir sorumluluk taşıdığımızı daha yakından fark ettikçe işbirliği alanlarımız genişledi.
Eğer birisi PYD ve YPG'nin terör örgütü olmadığını söylüyorsa ya Ortadoğu'daki gerçeklikten ya Irak'tan Sincar üzerinden Suriye'ye sağlanan destekten ya Kandil'de eğitilen Suriyeli, PYD'li teröristlerden habersiz demektir. Eğer birisi 'PKK terör örgütüdür ama YPG terör örgütü değildir' diyorsa biz bir samimiyet sorgulaması yaparız.
Türkiye-AB Eylem Planı'nda gündeme gelen 3 milyar euro Türkiye'ye değil Suriyeli mültecilere yapılan bir yardımdır. Türkiye, mülteci pazarlığı yapacak kadar insani vicdandan uzak bir ülke değil.
2.6 milyon Suriyeliyi ağırlarken kimseye sormadık. Şu anda kapımızda olan 60 bin Suriyeliye de her türlü imkanı sınır ötesinde verirken de kimseye sormuyoruz. Gelmek isteyenleri alırız ama birinci önceliğimiz Suriye sınırları içinde yeni kamp kuruyoruz.
Suriye'deki krizin çözümü için kılını dahi kıpırdatmayan bazı çevrelerin, buna maalesef bazen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de dahildir, Suriye'de bu mülteci akınına yol açan Rus bombardımanına "dur" diyemeyen bazı çevrelerin, Rusya'ya dönüp "yeter artık" diyemeyen bazı çevrelerin Türkiye'ye dönüp "sınırlarını aç" diye bir tavsiyede bulunmasını da ikiyüzlülük olarak görüyorum." Davutoğlu, Lahey'de Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü ile de görüştü. Suriye rejiminin 2013'te sivillere karşı kimyasal silah kullandığını anımsatan Davutoğlu, "Suriye'de başka kimyasal silah stokları olabileceğine ilişkin bazı bulgular ve istihbarat raporları var. Bu Suriye halkı için büyük tehlikedir" dedi. Hollanda Türk Toplumu temsilcileriyle de buluşan Davutoğlu, Avrupalı Türklere, yaşadıkları ülkelere gelen Suriyelilere yardım eli uzatmaları çağrısında bulundu.

Hüsniye ORAL / LAHEY
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sınırları aç' tavsiyesi ikiyüzlülüktür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN