Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılana sarılma

İtalyan mevkidaşı Gentiloni ile görüşen Bakan Çavuşoğlu ABD'nin terör örgütü PYD ile ilişkisini eleştirdi: Suya düşen yılana sarılmamalı. Çünkü o yılan da sizi de sokar

Giriş Tarihi: 23.2.2016
Yılana sarılma
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD ile ilgili ABD'nin kendi içindeki görüş ayrılıklarının Türkiye'yi bağlamayacağını belirterek, "Umarım ABD içinde bu gerçekler tüm kurumlarında yer bulur ve anlaşılır. Kendi içindeki fikir ayrılıkları ortadan kalkar" dedi. Çavuşoğlu, İtalyan mevkidaşı Paolo Gentiloni ile bakanlıkta görüştü. Ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. "YPG konusunda ABD ile son durumun ne olduğuna" yönelik soru üzerine Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin telefonda kendisine "YPG'nin güvenilir olmadığını, dolayısıyla DAEŞ ile mücadelede bir şeyler yapmak gerektiğini" söylediğini hatırlattı. Çavuşoğlu, "Ben de kendisine bu noktaya geldikleri, gerçekleri gördükleri için teşekkür ettim" diye konuştu.

TÜRKİYE'Yİ BAĞLAMAZ

PYD ile ilgili ABD'nin kendi içindeki görüş ayrılıklarının Türkiye'yi bağlamayacağını belirten Çavuşoğlu, "Umarım ABD içinde bu gerçekler tüm kurumlarında yer bulur ve anlaşılır. Kendi içindeki fikir ayrılıkları ortadan kalkar. İç işlerine karışmak için söylemiyoruz ama bizimle olan diyaloglarını da etkilediği için ya da böyle sorular sorulduğu için bunu söylüyoruz" ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PYD'nin PKK ile aynı ve onun uzantısı olduğuna ve PYD içinde kritik noktalarda PKK'lı teröristlerin yer aldığına ilişkin belge ve kanıtları ABD'ye ilettiklerini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

SUYA DÜŞEN YILANA SARILMAMALI
"En son Ankara'daki hain terör saldırısını da onların gerçekleştirdiği yönündeki bilgileri de Sayın Başbakanımız bizzat paylaştı. Elimizde deliller var. Dolayısıyla PKK, YPG terör örgütüdür. DAEŞ gibi terör örgütüyle mücadelede seküler diye bir başka terör örgütüne bel bağlamak acziyettir, çaresizliktir. Hem de çok büyük bir yanlıştır. Suya düşen yılana sarılmamalı. Çünkü o yılan da sizi sokar. Bu kadar ülke, bir terör örgütüyle mücadele için başka bir terör örgütüne güveniyorsa, bel bağlıyorsa bu zaten Suriye'deki tablonun bir göstergesidir. Bu yanlışlardan bir an önce kurtulmamız lazım. Biz anlatmaya, gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. Belgelerle, delillerle konuşmaya devam edeceğiz. Duygusal tepkiler olmaz. Varsayımlar üzerinden bu ciddi konular konuşulmaz." Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye ve Suudi Arabistan, Suriye'ye kara harekatı planlıyor mu?" şeklindeki soru üzerine, bu konuda ciddi bir manipülasyon olduğunu söyledi. Irak ve Suriye'deki DAEŞ terör örgütüne karşı 65 ülkeyle koalisyon oluşturduklarını hatırlatan Çavuşoğlu, her toplantıda DAEŞ'e karşı etkili mücadelenin nasıl olması gerektiğini değerlendirdiklerinin altını çizdi. Çavuşoğlu, ilk toplantılarda bile hava saldırılarının yetersiz olacağını ve DAEŞ'i durduramayacağını, bunun yanında etkili kara müdahalesinin de olması ve tüm koalisyonun bunu birlikte yapması gerektiğini söylediklerini aktararak, Türkiye'nin hiçbir zaman tek başına ya da başka bir ülkeyle ikili operasyon yapmayacağını da ifade ettiğini vurguladı. Suudi Arabistan ve bazı Avrupa ülkelerinin de başından beri Türkiye ile aynı düşündüğünü belirten Çavuşoğlu, "Arazide DAEŞ ile mücadele etmek için başka terör örgütlerine sırtımızı vereceğimize, bu örgütlerle 65 ülke olarak biz pekala iyi mücadele edebiliriz. Yani şu anda Suudi Arabistan ile Türkiye'nin Suriye'ye operasyon yapması hiçbir zaman gündeme gelmedi, gündemde yoktur" dedi. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, dünyada 65 ülkenin DAEŞ ile mücadeleyi başaramadığını ve umudunu YPG gibi başka bir örgüte bağladığını, bu yöntemle de başka bir terör örgütüyle etkili mücadele edilemeyeceğini kaydetti. İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen kabul yarım saat sürdü.

Suriye'de ateşkes prensipte tamam

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılana sarılma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN