Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araç kiralamada GBT dönemi

Araç kiralayanların kimlik bilgileri otellerde olduğu gibi Emniyet’le paylaşılacak. Yeni konseptte yüz tarama sistemleri de kullanılacak

Araç kiralamada GBT dönemi
Diyarbakır, Suruç, Ankara Tren Garı, Sultanahmet ve son olarak Ankara Merasim Sokak'ta bomba yüklü araçla düzenlenen terör saldırılarının ardından hükümet yeni konsept için düğmeye bastı. 29 kişinin yaşamına mal olan son saldırının ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara Valiliği'nde brifing almıştı. İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak'ın katıldığı toplantı sonrasında Başbakan Davutoğlu bir açıklama yaparak, başta Ankara, her ile özel yeni güvenlik konsepti uygulanacağını kaydetmişti. Valilikte 5 saat süren "terör" odaklı güvenlik zirvesinde, terör örgütlerine fırsat vermemek için polisin görünür kılınması açısından alınan kararların ayrıntılarına ulaşıldı. Güvenliği üst düzeye taşıyacak tedbirler içinde dikkat çekenleri şöyle:

'OTEL' SİSTEMİ
Yeni güvenlik konseptiyle araç kiralama ve otoparkların güvenliği de yeniden ele alınacak. Araç kiralama şirketleri bundan sonra otel mantığıyla çalışacak. Bu şirketler, araç kiralayanların kimliği ile araçların marka model ve plaka bilgilerini içeren listeyi otellerin müşteri listesini paylaştığı gibi anında emniyetle paylaşacak. Böylece Emniyet, araç kiralamada kullanılan kimliklerin çalıntı mı, sahte mi, yoksa terör başta olmak üzere değişik suçlardan arananlara ait olup olmadığını GBT kaydından kontrol edecek. Yasadışı bir durumun tespiti halinde bu kişiler kiralanan araçla yakalanıp olası terör eylemleri önlenecek.

AYNI YÖNTEMLE 2 SALDIRI

Ankara Merasim Sokak'ta 29 vatandaşın hayatını kaybettiği hain saldırı ile 10 Ağustos'ta 3'ü polis, 7 vatandaşın yaşamını yitirdiği İstanbul Sultanbeyli'deki bombalı araç saldırılarının her ikisinde de kiralık araç kullanılmıştı. Diğer taraftan iki saldırıya araç temin eden teröristin de aynı kişi olduğu belirlendi. Her iki aracı da Metin A.'nın temin ettiği belirlendi.

OTOPARKLARA YAKIN TAKİP

Büyük umumi otoparklar başta olmak üzere AVM, iş merkezi ve büyük sitelere ait otoparklar da mercek altına alınacak. Otoparklara bırakılan araçların 24 saatten fazla kalması durumunda harekete geçilecek. Bu araçlar "şüpheli" konumda değerlendirilerek, aracın kim tarafından bırakıldığı, plaka bilgileri araştırılacak. Detektör köpeklerle bu araçlarda bomba arama ve tarama faaliyeti yapılacak. Böylece olası terörist eylemin önüne geçilecek.

YÜZ TANIMA SİSTEMİ ALINACAK

Hakkında arama ve yakalama kararı bulunan kişilerin tespiti için sınır kapıları ve Avrupa'nın birçok başkentinde kullanılan "yüz tanıma sistemi" otogar, tren garı ile vatandaşların yoğun bulunduğu meydanlara kurulacak. "Kişi tanıma, doğrulama ve onaylama" mantığıyla çalışan sistem sayesinde, kalabalığa karışarak kendini kamufle etmeye çalışan terör örgütü mensupları tespit edilecek. Sistemin kırmızı alarm vermesi üzerine polis müdahale edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araç kiralamada GBT dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN