Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bölgemizin kaderini dış aktörlere bırakmayalım'

Başbakan Davutoğlu: Bölgemizdeki kardeş kavgasının, etnik ve mezhebi çatışmaların sona erdirilmesi ortak perspektiflerin geliştirilmesi önemli. Görüş ayrılıklarımız olabilir ancak bölgemizin kaderini bölge dışı aktörlere bırakmamalıyız

Giriş Tarihi: 6.3.2016
'Bölgemizin kaderini dış aktörlere bırakmayalım'
Başbakan sıfatıyla ilk kez İran'a resmi ziyaret gerçekleştiren Ahmet Davutoğlu, başta Suriye konusu olmak üzere önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Önceki gece Tahran'a giden Davutoğlu, dün Sadabad Sarayı yerleşkesindeki Cumhuri Sarayı'nda İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından resmi törenle karşılandı. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından Davutoğlu ve Cihangiri ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu şunları söyledi:

EN FAZLA TÜRKİYE SEVİNDİ:
Nükleer anlaşmanın gerçekleşmesi ile geniş imkanlar açılmış bulunuyor. Geçmişte İran'ın en zor günlerinde, yaptırımlar karşısında en açık ve net tavrı Türkiye göstermiştir. Şimdi İran'ın bu yeni dönemde dünyaya açılması, ekonomisi üzerindeki yaptırımların kalkması en fazla Türkiye'yi sevindirmekte.

BÖLGENİN KADERİ:
İkili ilişkilerde büyük potansiyeli değerlendirirsek bölgemizdeki istikrarsızlıkları, terör tehdidini ve kardeş kavgasını engellemek üzere ortak zeminde buluşmamız kolaylaşır. Bölgemizdeki kardeş kavgasının sona ermesi, etnik ve mezhebi çatışmaların sona ermesi için İran ve Türkiye'nin ortak perspektifler geliştirmesi büyük önem taşımaktadır. Görüş ayrılıklarımız, farklı kanaatlerimiz olabilir ancak bölgemizin kaderini bölge dışı aktörlere bırakmamalıyız. Bölgemizde kalıcı istikrarın, barışın, huzurun olması için de Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin taşıdığı önemi herkes bilmektedir. Zor günlerinde biz İran'la birlikteydik, önümüzdeki günlerde de birlikte çalışmamız hem iki ülkenin hem de bölgenin yararına olacaktır.

ZİYARET DÖNÜM NOKTASI

Cihangiri ise konuşmasında şunları söyledi: "Sayın Başbakan'ın ziyareti bir dönüm noktası. İki ülke ilişkileri AK Parti döneminde derinleşip gelişti. Bölgemiz karmaşık sorunlarla karşı karşıya. Maalesef terörist gruplar bölgemizde sorunlar çıkardı. Görüş farklılığımız olan konularda beraberce konuşup, yönetelim diye kararlaştırdık.

BAKANLAR DA EŞLİK ETTİ

Başbakan Davutoğlu'nun İran ziyaretine Enerji Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da katıldı.

"ZAMAN'A KAYYUM ATANMASI HUKUKİ"
Başbakan Davutoğlu, Tahran ziyaretine ilişkin temaslarını aktardığı basın toplantısında, Zaman gazetesine kayyum atanması ve Boydak Holding yöneticilerinin gözaltına alınmasına ilişkin soruları yanıtladı. Hiçbir yayın organına ve işadamına ayrımcılık yapmadıklarını ifade eden Davutoğlu şu değerlendirmelerde bulundu: "Bunlar kesinlikle hukuki süreçlerdir, siyasi süreçler değil. Hukuki süreçler olduğunu gösteren husus ne? Türkiye'de hükümetimize muhalefet eden, farklı fikirler serdeden tek gazete bahsedilen gazete değil. Diğer gazeteler özgürce fikirlerini ifade ediyorlar, hiç kimseye de 'niçin bu fikirleri serdediyorsunuz' diye bir sorgulama, uygulama yok. Hükümetimizden hoşlanmayan çok sayıda iş adamı şu ya da bu sebeple bizi beğenmiyor olabilir. İşadamı iş adamlığını yapsın. O zaman başımızın üstünde yerleri var.

HAMANEY'İN DÜNÜRÜ VEFAT ETTİ

Başbakan Davutoğlu'nun İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney ile görüşmesi bekleniyordu. Ancak cuma gecesi Hamaney'in hem dünürü hem de dava arkadaşı olan Ayetullah Tabasi vefat etti. Hamaney cenaze için Tahran'dan ayrıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bölgemizin kaderini dış aktörlere bırakmayalım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN