Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dokunulmazlıklar için üç aylık yol haritası

Giriş Tarihi: 6.3.2016
Dokunulmazlıklar için üç aylık yol haritası

HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılma süreci komisyonun toplanmasıyla başlayıp Meclis'teki oylamayla son bulacak

HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin yol haritası ortaya çıkmaya başladı. Süreç, Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'nun toplanması ile başlayıp Genel Kurul'daki oylama ile sona erecek. Bu da yaklaşık 3 aylıklık bir süreç demek. Süreç şöyle işleyecek:
2016 bütçesi görüşmeleri 9 Mart'ta sona erecek. Meclis 10 günlük tatile girecek. Tatil sonrası dokunulmazlık dosyaları Anayasa- Adalet Karma Komisyonu'na gelecek.
Öncelikli olarak dokunulmazlık dosyaları ayıklanacak. AK Parti, 1980 öncesi Senato İç Tüzük'ünde dokunulmazlıkların kaldırılması için getirilen kriterlerin bugüne uyarlanmasını önermeyi planlıyor. Kriterler "İsnat edilen suç ciddi mi, siyasi bir soruşturma mı, suç kamuoyunda infial yaratıyor mu, milletvekilinin şeref ve haysiyeti ile ilgili bir itham var mı" olarak sıralanıyor.
Yapılacak ikinci toplantıda kriterlere uyan dosyalar için hazırlık komisyonu kurulacak. Hazırlık komisyonları dokunulmazlığı kaldırılması istenen milletvekillerini çağırıp dinleyecek. Sonrasında raporunu üst komisyona sunacak.
Karma Komisyonu dokunulmazlığın kaldırılması ya da ertelenmesi kararı verecek. Ardından dosyalar Genel Kurul'da oylanacak. Milletvekili sadece dokunulmazlığın kaldırıldığı dosyadan yargılanabilecek.

TUĞBA HEZER'E "TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI" FEZLEKESİ

Ankara'daki saldırıyı gerçekleştiren teröristin taziyesine giden HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer hakkında fezleke hazırlandı. Van Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan fezlekede, Hazer'in taziye ziyarette "terör örgütünün propagandasını yapmak" ve "suçu ve suçluyu övmek" suçlarını işlediği belirtildi. Hazer'in "dokunulmazlığının kaldırılması" istenen fezleke, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokunulmazlıklar için üç aylık yol haritası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN