Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’nün nesline neşter

Giriş Tarihi: 24.7.2016
FETÖ’nün altın nesline neşter
Kanun Hükmende Kararname FETÖ'nün çocukları " nesil" diyerek beyinlerini yıkadığı 934 özel ile 109 özel öğrenci yurdu ve 15 vakıf üniversitesi kapatıldı. Bu okullarda eğitim gören yaklaşık 250 bin öğrenci ile bu okulların tüm binaları devlet okullarına devredilecek. İşte bundan sonra eğitimde neler olacağının cevabı:
Kapatılan okulların her türlü fiziki imkanları Hazine'ye devredilecek. Hazine bunları MEB'in ihtiyaçları doğrultusunda kullanımına sunacak. Böylelikle bu okullar önümüzdeki günlerde devlet okulu olarak hizmet verecek.
Bu okullarda okuyan, anaokulu, ilk ve ortaokul öğrencileri, adrese dayalı kayıt sisteminde evlerine en yakın okula "kontenjan sınırına" bakılmaksızın kayıt yaptıracak.
Başka bir özel okula gitmek isteyenler MEB sistemi üzerinden nakilleri gerçekleşecek.
Devlet okuluna aktarılan öğrenciden asla ücret alınmayacak.
Ortaöğretim kurumu (Lise) öğrencileri, bulundukları okul , taban puanlarına göre nakledilecek. Kapatılan okulun öğrencisi, okulun türü, taban puan şartına göre nakil başvurusunda bulunacak. Öğrenciler için günlük nakil başvuru sistemi açıldı. Öğrencilerin haksızlığa uğramaması için iki ayrı kontenjan uygulaması başlatılacak. Buna göre okulun belirlenen kontenjanına kapanan okullar dışındaki öğrenciler öncelikli alınacak. Kapanan okullardan gelen öğrenciler için ise ekstra kontenjan belirlenecek. 30'u aşan sınıf mevcutları için yeni sınıflar açılacak.
TEOG puanına göre kapatılan okullara kayıt yaptıran öğrenciler için yarın yeniden tercih ekranı açılacak. Öğrenci yeni bir özel okula gitmek istiyorsa bunu belirtecek.
Kapatılan 15 vakıf üniversitesi garantör devlet üniversitelerine devredilecek. Kampus, yerleşke ve her türlü fiziki imkanlar YÖK'ün uygun gördüğü yükseköğretim okullarının kullanımına açılacak.
Kapatılan üniversitelerin öğrencileri devlet üniversitesine aktarıldığında kazandığı şartlardaki ücretlerini devlet üniversitesine ödemeye devam edecek.
Kapatılan üniversiteler nedeniyle ÖSYM'nin ikinci bir kılavuz yayımlanması gerekecek. Kılavuz yenilenirse başvuru süresinin 5 Ağustos cuma gününe kadar uzatılması bekleniyor.
Kapatılan 15 üniversitenin kontenjanları da ortadan kalkacağı için tercih edecek öğrenciler olumsuz etkilenecek. Kontenjan sayısının yüzde 1 oranında düşmesi bekleniyor. Öğrencilerin mağdur olmaması için kontenjan artırımı kararı alınması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’nün altın nesline neşter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN