Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu Ban Ki Moon ile görüştü

DIŞİŞLERİ Bakanı , Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile telefonda görüştü. Görüşmede, 15 Temmuz darbe girişimi ve OHAL konusunun ele alındığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 28.7.2016 02:21
Çavuşoğlu Ban Ki Moon ile görüştü
Dışişleri Bakanı , Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgi şu şekilde:

"Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeyi karşı taraf talep etti. Görüşmede, hain darbe girişimi sonrası gelişmeler gündeme geldi.

BAN Kİ MOON TAZİYELERİNİ İLETTİ

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız hakkında taziyelerini Bakan Çavuşoğlu'na sundu. Ayrıca darbe girişimi sonrası hukuki süreç hakkında Bakan Çavuşoğlu'ndan bilgi aldı. Bakan Çavuşoğlu, Ban ki Moon'a darbenin ordu içindeki küçük bir grup tarafından yapıldığını, darbenin başarılı olması halinde ülkedeki demokratik düzenin tamamen ortadan kalkacağını, tehlikenin tamamen geçmesi için bu işten sorumlu olanların yargı yoluyla cezalandırılması gerektiğini, bu süreç zarfında hukuki çerçevede hareket edildiğini ve bu konuda Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapıldığını vurguladı.

OHAL AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ İLE UYUMLU BİR BİÇİMDE İLAN EDİLDİ

Bakan Çavuşoğlu ayrıca Olağanüstü Hal'in Anayasamız ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile uyumlu bir biçimde ilan edildiğini, buna uluslararası hukukun da izin verdiğini ve bazı üyesi ülkelerde OHAL uygulamasının bulunduğunu da BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un dikkatine getirmiştir.

Bakan Çavuşoğlu bugün ayrıca, AB Dışilişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde muhatabına, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi ve sonrasında alınan OHAL kararı çerçevesinde uygulamaya konulan tedbirler hakkında bilgi verdi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu Ban Ki Moon ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN