‘O terörist kaçarsa bunu nasıl izah edecek?’

Giriş Tarihi: 5.8.2016
‘O terörist kaçarsa ABD bunu nasıl izah edecek?’
Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam TRT canlı yayınında soruları yanıtladı. Türkiye'nin 'den iadesini istediği FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen'in kaçma ihtimali de değerlendiren Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle:
(Terörist Gülen'in durumu) Bunların hepsi Amerika'nın kendi sorumluluğudur. Böyle bir kaçma fiili, eylemi olduğu zaman Amerika bunu nasıl izah eder, ben bunu çok, çok merak ederim. Maden green kart ile ülkenizde yaşıyor. Bizim kendisiyle yaptığımız de Sayın Obama, 'Göndereceğiniz tüm belgeleri ilgili arkadaşlarımız inceleyecekler. Hukuk içersinde ne yapılırsa, onu da yapacağız' dediler. Göreceğiz.
Amerika bizden bugüne kadar hangi teröristi istediyse verdik. Diyoruz ki gelin bu işi daha fazla uzatmayın.

İLİŞKİLER RAYINA OTURACAK
(Rusya lideri Putin'le görüşme) Ayın 9'unda inşallah bir araya geleceğiz. Bu ziyaretle inanıyorum ki birçok şey rayına oturacaktır. Çok önemsediğimiz konu özellikle bölgede Suriye meselesidir. Verimli bir görüşme burada yaparsak, ardından Çin'de G-20 zirvesi var. Orada bunları daha pekiştiririz, inşallah hayırlı neticelere ulaşırız.
(MİT Müsteşarı'na 15 Temmuz akşamı ulaşılamaması) İstihbarat örgütü yıpratılacak bir örgüt değildir. Eğer istihbarat örgütüyle ilgili yapılacak bir iş varsa bunu hükümet değerlendirmesini yapar, bizimle de istişare eder, kararını alır. Ama sürekli televizyon programlarında bu denli yüklenirsek istihbarat teşkilatımızı çalışamaz hale getiririz.
Bu olaylardan sonra kendilerine 'Bir çalışma yapın' dedik. Tüm istihbarat teşkilatını, gerek MİT, gerek Emniyet, gerek istihbaratı. Jandarma ile polisin İçişleri Bakanlığı'na bağlanma süreci var. Burada istihbaratı da aynı çatı altında koordine edebiliriz. Buna yönelik bir çalışmayı bugün bana sundu.
Bu ülkede milli iradeyi söndüremeyeceksiniz, durduramayacaksınız. Bu ülkeyi parçalayamayacaksınız, bölemeyeceksiniz. Belki bir öleceğiz, ama bin dirileceğiz. Çünkü bu milletin ruhunda bu var. Aynen buğday başakları gibi, meydanlar bunu sabahlara kadar gösteriyor.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne atılan bomba Erkan Yiğit'i şehit etmiş, ikiz kardeşi Volkan Yiğit'i yaralamıştı. Volkan Yiğit'in TRT'ye anlatımlarını izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gözleri doldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘O terörist kaçarsa ABD bunu nasıl izah edecek?’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN