Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 milyon hacı adayı Arafat’ta

Hac ibadetini yerine getirmek için topraklarda bulunan 2 milyonu aşkın hacı adayı, Arafat’a çıktı. Türk hacılar, Rahmet Tepesi’nde şehitler için de lar etti

Giriş Tarihi: 12.9.2016
2 milyon hacı adayı Arafat’ta
Türk hacı adayları, 'ın Hac ve Umre Bakanlığı'nın 2016 hac organizasyonu kapsamında belirlediği kurallar çerçevesinde araçlarla Arafat'a ulaştı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk hacı adaylarını otobüslerle Arafat'a taşıdı. Cumartesi öğle saatlerinde başlayan Arafat'a hareket, saat 23.00'e kadar devam etti. Arafat'a ulaşan Türk hacı adayları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl ilk kez kurulan klimalı çadırlara yerleşti. Bazı hacı adayları ise, yürüyerek başlattığı yolculuğunu dün sabaha karşı tamamladı.

RAHMET TEPESİ'NDE DUA
Akşam ve yatsı namazlarını Arafat'ta kılan Türk hacı adaylarından kimileri, Hz. Adem ile Hz. Hava'nın yeryüzünde buluştuğu ve Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) veda hutbesini okuduğu Rahmet Tepesi'ne çıkarak lar edip göz yaşları döktü. Hacı adayları, Türkiye ve şehitler için de dua etti.

BİR SORUN YAŞANMADI
Mekke'den önce Mina'ya gelen hacı adaylarının durumuyla ilgili açıklama yapan Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Orgeneral Mansur Türki, hacı adaylarının Mekke kentinden Mina bölgesine geçişlerinin tamamlandığını, 100 bin dolayında hacı adayının ise Mekke'den direkt Arafat'a geçtiğini söyledi. Türki, intikaller sırasında şimdiye kadar hiçbir sorunun yaşanmadığını söyledi.

GÖRMEZ VAKFE DUASINI YAPTI
Mina'ya ulaşan hacı adayları, arife günü öğle ve ikindi namazlarını birleştirerek (cem-i takdim) kıldı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, burada "Vakfe Duasını" yaptı. Hacı adayları daha sonra, Müzdelife'ye geçerek, burada da akşam namazı ille yatsı namazını birleştirerek (cem-i tehir) kılıp, hac görevinin vaciplerinden Müzdelife vakfesini yaptıktan sonra yeniden Mina'ya dönmek üzere hareket etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 milyon hacı adayı Arafat’ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN