Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Menopozda meme ağrısına dikkat!

Giriş Tarihi: 21.10.2014 17:39
Menopozda meme ağrısına dikkat!

Menopoz, kadınlar için uzun ve zorlu bir süreç. Genellikle 40'lı yaşların ortalarında ve 50'li yaşların başlarında ortaya çıkan menopoz, yumurta atılımı durduğu zaman oluşur ve aybaşı dönem bir yıl boyunca tamamen durmuşsa tam menopoz olarak kabul edilir.

Prof. Dr. Levhi Akın menopoz, meme ağrısı ve meme kanseri konularına dikkat çekti. Prof. Dr. Levhi Akın ''Menopoz, kanser oluşum riskini birebir arttıran bir süreç değil. Ancak, meme kanseri dahil birçok kanser yaşla birlikte artar. 55 yaşından sonra menopoza giren bir kadında yumurtalık, meme ve rahim kanseri riski artmaktadır. Yapılan son araştırmalar, menopoz belirtileri için kombine hormon tedavisi alan kadınlarda, meme kanseri, kalp krizi, inme ve kanda pıhtı atma riskinin arttığını gösteriyor. Bir kadında aybaşı dönemleri 12 yaşından önce başlamışsa risk daha büyüktür'' dedi.

KADIN İÇİN HASSAS BİR DÖNEM

Kadınların yaklaşık yüzde 70'inin yaşamlarının herhangi bir döneminde meme ağrısı yaşadığına dikkat çeken Akın, "Bu ağrı, memelerde hassasiyet, şişme ve huzursuzluk ya da ağırlık hissi olarak tanımlanır. Ağrılar, hormonsal değişikliğe bağlı olarak aybaşı dönemlerinde, ergenliğe ilk girişte ve gebeliğin ilk döneminde ortaya çıkar. Menopoza yaklaştıkça ise bu durum değişir. Kadın için hassas bir dönem olan menopozda, memelerde doku ve yağ kaybı olur, meme dokusunun yoğunluğu azalır, küçülmeye başlayabilir ve yumrular hissedilebilir. Bunların çoğu kanser değildir ve iyi huylu değişiklikler olarak tanımlanır.

Menopoz döneminde iki ana tip meme ağrısı yaşanır. İlki, dönemsel meme ağrısı, aybaşı dönemi ile birlikte ve aybaşı dönemi başlamadan bir hafta veya daha önce olur. İkincisi dönemsel olmayan meme ağrısı, aybaşı dönemi ile hiçbir ilgisi yoktur ve herhangi bir zaman başlayabilir. Menopoz öncesi, sırasında veya sonrasında oluşabilir. Menopoz belirtilerinin tedavisi için kullanılan ilaçlar da sentetik hormonlar içerdiğinden dolayı meme ağrısı ve hassasiyeti yaratabilir. Depresyon ilacı gibi bazı ilaçlar, hormonlarla birlikte kullanılan kolesterol düşürücü ilaçlar, kalp ve psikiyatri ilaçları meme ağrısını arttırır." dedi.

MENOPOZDA HORMON KULLANIMI RİSKİ

Menopoz belirtilerini tedavi etmek için kullanılan ilaçların bazıları kanser riskini arttırıp veya azaltabildiğine dikkat çeken Akın, "Ne kadar uzun süre östrojen ve progesterondan oluşan bir hormon tedavisi alınırsa meme kanseri olma riski de o kadar yükseliyor. Ayrıca, menopoz belirtileri için kombine hormon tedavisi alan kadınlarda, meme kanseri, kalp krizi, inme ve kanda pıhtı atma riskinin arttığı bulunmuştur. Bu risklerden dolayı, özellikle meme kanseri öyküsü veya yüksek meme kanseri riski olan kadınlarda bu tedavi önerilmemekte ya da kısa bir süre için düşük dozda önerilmektedir." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menopozda meme ağrısına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN