Regl ağrısına iyi gelen bitki çayları

Regl dönemlerinde kadınların yaşadığı ruhsal ve fiziksel değişimler için hazırlanan özel bitki çayları, bu dönemin daha rahat geçmesini sağlayabilir.

Giriş Tarihi: 30.12.2014 17:19
Regl ağrısına iyi gelen bitki çayları
Her ay en az 3 gün boyunca regl olan kadınlardan duymaya alışık olduğunuz şeylerden bir tanesi regl sancıları ya da regl ağrılarıdır. Vücuttan atılması gereken yumurtanın zor bir şekilde atılıyor olması nedeniyle ağrılı geçen regl dönemleri, kadınların yorgun ve halsiz hissetmesine neden olabilir, kısa süreli de olsa sosyal hayatından soyutlanması anlamına gelir. Aynı zamanda yaşanan ağrılar dinlenme ve uyuma gibi istekleri de gün yüzüne çıkarabilir.

Ne iyi gelir?

Yalnızca regl sırasında değil regl öncesi ve sonrasında da vücuttaki değişimlerle baş başa kalan kadınların en azından regl dönemlerini daha kolay anlatabilmeleri için kolaylıkla yararlanabilecekleri bitki çayları vardır.

Her zaman olduğu gibi bu çayların kullanımı bireyin kendi başına alabileceği bir karara bağlı değil, doktorunun onayıyla gerçekleşmesi gerekir. Biliyorsunuz ki aksi durumlarda alerjik reaksiyonlardan başlamak üzere daha farklı tepkimelere neden olabilir.

Civanperçemi çayı

Her seferinde ağrılı geçen regl döneminiz için civanperçemi aklınıza ilk gelmesi gereken bitki. Regl başlamadan üç gün önce içmeye başladığınız civanperçemi çayı daha kolay bir regl dönemi geçirmenize yardımcı olur. Ağrıları keser ve kolay hareket etmenizi sağlar.

Nasıl yapılır?

5 gram civanperçemi çayını yarım litre kaynayan suya atın ve 3 dakika boyunca demleyin. Soğuduktan sonra sabah ve akşam olmak üzere bir bardak için. Burada önemli olan çayı her gün yeni demlemeniz. Eski çayı kullanmamanız gerekiyor.

Böğürtlen çayı

İçindeki C vitaminleriyle enerji seviyenizi yükseltecek ve daha kolay bir regl dönemi geçirmenize yardım edecek olan böğürtlen çayı, hissedebileceğiniz depresifliği de ortadan kaldıracaktır.

Nasıl yapılır?

Kaşıkla ezdiğiniz taze böğürtlenleri posa haline getirin ve kaynayan suya böğürtlen suyuyla birlikte atın. Yaklaşık 10 dakika kaynattıktan sonra posasını süzerek için.

Safran çayı

Kısa sürede çözüme ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir bitki de safran. Genellikle yüksek fiyatıyla bildiğimiz ancak şifalarını say say bitiremediğimiz bir bitkidir kendisi. Adet söktürücü etkisiyle birlikte ağrılarınızın daha kısa sürede ortadan yok olmasını sağlar.

Nasıl yapılır?

Bir tutam tel safranı bir bardak ölçtüğünüz kaynayan suyun içine atın. Ardından kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra bardağınıza alıp için.

Zencefil çayı

Kışın bala karıştırarak hastalıklardan korunmamıza yardımcı olan zencefil bu kez adet söktürücü olarak da görev alıyor. Aynı zamanda ağrı kesici olarak da görev gören zencefil çayı, evde bulundurmanız gerekenlerden.

Nasıl yapılır?

15-20 gram taze zencefili temizleyip kaynatılabilir hale getirin. Zencefilleri ince ince dilimleyip kaynayan suya atıp 10 dakika demlemeye bırakın.

Maydanoz sapı suyu

Adet sancıları için olmasa da geciken adet için hazırlayabileceğiniz bir diğer bitkisel öneri ise maydanoz sapı suyu. Genellikle zayıflamak amacıyla kullanılan bu bitkisel çözümü çok sık kullanmamakla birlikte regl dönemlerinden bir hafta önce kullanmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

5 adet maydanozun saplarını yapraklarından ayırın. Bir bardak su içine atarak kaynatmaya başlayın. Rengi sararmaya başladığında altını biraz kısarak kendiliğinden renk vermesini sağlayın. Rengi biraz daha koyu sarı olduğunda altını kapatın ve için. Ancak maydanoz sapı suyu hamileler için yasaktır.

Kaynak: Kadinvekadin.net
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Regl ağrısına iyi gelen bitki çayları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN