'den yı geciktirmek için 4 öneri

Giriş Tarihi: 14.4.2015 17:18
Mehmet Öz'den yaşlanmayı geciktirmek için 4 öneri

k, kaç yaşında olduğunuzla değil, kendinizi kaç yaşında hissettiğinizle alakalı. Dr. 'ün 4 önerisini uygulayarak hayat kalitenizi arttırabilirsiniz.

Dünyaca ünlü beslenme uzmanı Doktor Öz, yaşlandırmayı durduracak 4 adımlık programını web sitesinde paylaştı. Gençleşmek için öncelikle kas ve beyin sağlığını geliştirmenin önemini vurgulayan Dr. Öz, yaşlılığın aslında nasıl hissetiğinizle alakalı olduğunu şu sözlerle açıkladı:

"Her gün kendini olduğundan daha yaşlı hisseden hastalarla karşılaşıyorum. Hepsinin enerjileri düşük, uyuyamıyorlar, kafaları karışık ve kilo problemleri var. Hastalarımın birçoğu birden fazla yaşımız olduğunu fark edemiyor. Kronolojik yaşınızı kontrol edemezsiniz, ama size canlılık veren yaşınızı kontrol etmeniz hiç zor değil. Bu 40 yaşında veya 80 yaşında birinin ne kadar kaliteli yaşadığıyla alakalı. Araştırmalar gösteriyor ki, kendinizi ne kadar genç hissederseniz o kadar uzun yaşıyorsunuz. Yani, kronolojik gerçek yaşınızla size canlılık veren yaşınızı eşitlemeniz gerekiyor."

Dr. , mak için neler yapmanız gerektiğini anlatıyor.

1. Adım: Amino asitleri beslenmenize ekleyin

Vücudunuzu yeniden yapılandırmak için büzülmüş kaslarınızı harekete geçirmeniz gerekiyor, bunun için amino asitlere ihtiyacınız var. Bu noktada öncelikli amino asitler lösin, arginin ve glutamin'e ihtiyacınız var. Bu amino asitleri hayvansal ve bitkisel proteinlerden elde edebilirsiniz. Yumurta, balık, tavuk, soya ve mercimek yemelisiniz. Kaslarınızı güçlendirdikçe yağ miktarınız azalacak ve kendinizi daha güçlü, sağlıklı hissedeceksiniz.

2. Adım: Beyin sağlığınızı arttırın

Eğer kendinizi eskisi kadar mutlu hissetmiyorsanız, beyin sağlığınızı arttırarak bunu başarabilirsiniz. Nasıl mı? Ben danışanlarıma kan akışını beyne yöneltecek bir egzersiz programı öneriyorum. Bu egzersizleri haftada 5-6 kere yapmak ve egzersizlerin yarısının direnç antrenmanı olması gerekiyor. Egzersizin özellikle narin yapılı insanlar üzerinde antidepresan etkisi var. Bu yüzden artık hayatınıza yeni bir şeyler denemek için yer açın. Dans, paten, tırmanış her neyse, yeni bir aktiviteye başlamak sizi canlandıracak.

3. Adım: Stresi yönetmeyi öğrenin

Stresimizi yönetirken öğrenmemiz gereken en önemli şeylerden biri her gün yeterli uykuyu almak. Biz uyurken vücudumuzdaki tüm hücreler yenileniyor. Ortalama bir insanın günde 7-8 saat uykuya ihtiyacı var. Eğer yeterince uyumazsanız hem fiziksel hem de akılsal olarak zorlanırsınız. Kilo alırsınız ve bu da daha çok strese yol açar. Daha rahat uyku için öğleden sonra kafein almayı kesin ve geceleri ağır yiyeceklerden kaçının. Yatak odanızı doğala yakın ışıklarla aydınlatın ve yatağınızı sadece yatmak için kullanın.

Yatmadan önce bir bardak papatya çayı veya ılık süt sizi sakinleştirmek ve günün stresini atmak için de iyi bir seçenek. Çayınıza bir miktar vişne suyu da ekleyebilirsiniz. Vişne suyunda uyumanızı kolaylaştıracak melatonin bulunuyor. Eğer gece endişeyle uykudan uyanırsanız, sizi endişelendiren şeyleri yazın ve endişelenmek için ertesi gün bir zaman belirleyin. Bu garip gelebilir ama bunu daha sonra düşünüp rahatça uykunuza devam etmenize yardımcı olacak. Ayrıca uykunun önemiyle ilgili bir nokta daha: Uyku kilo vermenize yardımcı olur. Her gece en az yedi saat uyuyan insanların dolaşım sisteminde daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan tokluk hormonu dolaşır. Fakat az uyuyan insanlarda bu hormon daha azdır. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki, her gece 7-8 saat uyuyanların, uyumayanlara göre beden kitle endeksleri daha düşük.

4. Adım: Antioksidanları ekleyin

C vitamini gibi antioksidanları yeterli seviyede almak, sizi yaşlanmaya karşı korur ve cildinizin daha parlak görünmesini sağlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Öz'den yaşlanmayı geciktirmek için 4 öneri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN