Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meme estetiğiyle ilgili merak edilenler

Giriş Tarihi: 13.7.2015 16:53
Meme estetiğiyle ilgili merak edilenler
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Güncel Öztürk, meme estetiğiyle ilgili merak edilenler hakkında bilgi verdi.

Memeyi yumuşak hissettiren ve şeklini veren yağ dokusudur. Göğsün şekli ayrıca cildin elastikiyetine de bağlıdır. Genç yaşlarda göğüsleri sıkı halde tutan; meme bezleri, yağ dokusu ve derinin işlevini tam olarak yerine getirmesiyle mümkündür. Zamanla yer çekimi, hamilelik, yapılan diyetler ve hormonal değişimler yüzünden orantısız bir biçimde şişer, çatlar, sarkar ve küçülürler.

En uygun meme büyütme ameliyatı adayları;

•Memelerinin çok küçük olduğunu düşünen kadınlarda
•Doğuştan ya da sonradan oluşan nedenlerle tek taraflı meme gelişim bozukluğu/asimetri olan kadınlarda,
•Meme kanseri cerrahisi sonrası meme rekonstrüksiyonu amacıyla meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Göğüsler nasıl büyütülür?


Her kadının kendine has özel yapısı olduğu için uygulanan teknik de sizin meme ve göğüs yapınıza ve cerrahınızın tercihine bağlıdır. Protezi yerleştirmek için memenin alt kıvrımına, koltuk altına ya da meme ucunu çevreleyen renkli halkanın alt kenarı boyunca bir kesik açılır. Sonuçta ortaya çıkan skarların (izlerin) mümkün olduğu kadar gözden uzak olmasını sağlayacak şekilde kesi yapılması için gerekli tüm müdahaleler yapılacaktır.

Protez kesikten içeri sokulur ve meme dokusunun altına ya da memenin altındaki göğüs dokularına yerleştirilir. Bazı tekniklerde ise, protezin göğüs dokularının altına yerleştirilmesi, 'kapsül kontraktürü' yani meme protezini çevreleyen dokulardaki sertleşme riskini azaltır. Protez dikkatlice şekillendirilip pozisyonu ayarlandıktan sonra kesik, dikişle kapatılır.

Göğüs büyütme operasyonun sonrası

Ameliyattan sonraki süreçte birkaç gün yorgunluk, hassasiyet ve ağrı hissedebilirsiniz. Ayağa kalkma süreniz de 24-48 saat arasındadır. Cerrahınızın tavsiyeleri doğrultusunda normal aktivitelerinize ve işinize dönebilirsiniz. Memeleriniz muhtemelen iki -üç hafta direkt uyarılmaya karşı hassas olacaktır, bu nedenle bu tür fiziksel temaslardan kaçının. Yara izleriniz de zamanla kaybolacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meme estetiğiyle ilgili merak edilenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN