Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve belirtileri

Dr. Mehmet Yavuz, her 100 kişiden ikisinde görülen hakkında bilgiler verdi.

Giriş Tarihi: 5.10.2015 14:10 Güncelleme Tarihi: 5.10.2015 14:35
Temizlik hastalığı ve belirtileri
"Ellerimi yıkamasam duramam, kıyafetlerimi temiz olduğuna inana kadar yıkıyorum, bulaşık makinesi benden iyi temizleyemez, kapı kollarına dokunamam, başkasının evinde tuvalete giremem'' gibi takıntılarınız var mı? Bu aşırı düşkünlüğünün bir hastalık belirtisi olduğunu biliyor musunuz?

Halk arasında olarak bilinen "obsesif kompulsif kişilik bozukluğu" hem kişiyi hem de çevresindekileri hasta ediyor. Reem Nöropsikiyatri Merkezi'nden Dr. Mehmet Yavuz, her 100 kişiden 2'sinde görülen temizlik hastalığı ile ilgili soruları şöyle yanıtlıyor...

Temizlik hastalığı nedir?

Temizlik hastalığı olarak adlandırılan bu hastalık aslında obsesif kompulsif bozukluklardan bir tanesidir. Takıntılı şekilde temizlik tutkunluğu, her şeyin kirli olduğu hissine inanma ve her şeyi sürekli yıkama, silme gibi eylemlerin sürekli tekrarlanması temizlik hastalığı olarak adlandırılır. Bunun altında yatan sebep anksiyete bozukluğu, şüphecilik ve emin olamama hissi, saplantılı düşüncelerdir. Diğer tüm takıntılarda olduğu gibi aynı süreci izler. Kişi bu bozuklukların mantık dışı olduğunu bildiği halde kendi davranışlarını engelleyemez. İstem dışı davranışlarını sürekli tekrarlayarak engellemeye çalışır. Saplantılı düşünceden kurtulmaya ve unutmaya çaba gösterir. Fakat başarılı olamaz. Örneğin, elini yıkadığı halde emin olamadığı için tekrar yıkayabilir. Bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat tedavi edilmediğinde ciddi problemleri ortaya çıkabilir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Temizlik hastalığı ve belirtileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN