Spinal Günleri 2. Dönem 4. Toplantısı Yapıldı

Giriş Tarihi: 22.2.2015 10:18
Konya Spinal Günleri 2. Dönem 4. Toplantısı Yapıldı
Türk Nöroşirürji (Beyin ve Sinir Cerrahisi) Derneği Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalınca geleneksel olarak düzenlenen Spinal Günleri 2. Dönem 4. Toplantısı yapıldı.
Açılış konuşmasını NEÜ Meram Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Kalkan’ın yaptığı toplantının moderatörlüğü Prof. Dr. Ahmet Önder Güney tarafından gerçekleştirildi. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cüneyt Temiz de “Spinal implantlar: dünü, bugünü, yarını” konulu sunumunu yaptı.
Prof. Dr. Kalkan toplantıdaki açıklamasında, günümüzde tıbbi teknolojinin hızla geliştiğini, her 5 yılda bir tüm tıbbi bilgiler ve tıp teknolojisinin tamamen yenilendiğini ve yepyeni tıbbi cihazlar ve ameliyat yöntemlerinin devreye girdiğini ifade etti. Kalkan, beyin cerrahisi pratiğinin çok önemli bir kısmının da omurga ve omurilik cerrahisine yönelik olduğunun altını çizdi.
Prof. Dr. Cüneyt Temiz ise gerçekleştirdiği “Spinal implantlar: dünü, bugünü, yarını” konulu sunumunda, günümüzün hareketli ortamında omurga ve omurilik travmaları, dejeneratif omurga hastalıkları, bel ve boyun fıtıkları, bel ve boyun kaymaları, omurga ve omurilik tümörleri, doğumsal omurga ve omurilik hastalıkları nedeniyle çok çeşitli implantların ameliyatlarda kullanıldığını söyledi. Prof. Dr. Temiz, halk arasında sıkça platin veya vida olarak tabir edilen spinal implantlar, protezler hakkında çok detaylı anlatımlarda bulundu. Temiz ayrıca, çok ileri teknoloji ve nanoteknoloji ile üretilen bu implantların gelecekte ulaşabileceği nitelikler ile bu implantların yetmezlikleri ve bu konuda yapılabilecekler hakkında da bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.
İnteraktif bir ortamda gerçekleştirilen toplantıda Konya bölgesindeki beyin cerrahları ve diğer ilgili branşlardan uzmanlar bu konuyla ilgili yaşadıkları sorunları aktardılar ve çözüm önerilerini tartıştı. Toplantının ardından topluca hatıra fotoğrafı çektirilerek, düzenlenen yemeğe geçildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya Spinal Günleri 2. Dönem 4. Toplantısı Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN