Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nın Çınarlarından Meram’da Şölen

Giriş Tarihi: 22.2.2015 13:18
Konya’nın Çınarlarından Meram’da Şölen
’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından düzenlenen “Meram Aşkına Kültür, Sanat, Yaşam” etkinlikleri kapsamında Konya’nın kültür ve sanatında çok önemli yeri olan iki çınar Rıza Konyalı ile Aşık Salihi, sevenleriyle buluştu.
Sanatçı Rıza Konyalı ve Aşık Salihi’nin konuk olarak katıldığı “Bu Toprağın Sesleri” konulu söyleşi ve konser Konevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Rıza Konyalı ve Aşık Salihi, müzik hayatlarındaki bilinmeyenleri ve Konya’da yaşadıkları farklı anıları sevenleriyle paylaştı. Söyleşiyle birlikte birbirinden güzel eserler seslendiren sanatçılar, katılımcılara muhteşem bir gece yaşattı.
“İKİ ÇINARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Programın sonunda sanatçılara çiçek takdim eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Kültür sanat yaşamımızın iki büyük çınarına huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bize unutulmaz bir gece yaşattılar. ‘Kitaplar misali tozumuzu aldınız’ dediniz. Sizin hiç tozlanmamanız lazım. Çünkü bu toprağın sesleri olarak dünümüzü bugüne aktaran birer köprü olan sizleri her zaman aramızda görmek isteriz. Toplumu toplum yapan değerlerin başında kültürümüz, sanatımız ve müziğimiz geliyor. Sizler de bunu bugüne aktaran çok önemli şahsiyetlersiniz. Sizlere her zaman büyük saygı duyuyoruz. Bugün çok duygulandık, hüzünlendik ve eğlendik. Mizah anlayışınıza hayran kaldık” diye konuştu.
“DIŞ MİHRAKLARIN OYUNLARINA GELMEYELİM”
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte ortak programların Haziran ayına kadar devam edeceğini kaydeden Başkan Toru, “Daha önce ‘Meram kültür ve sanatın başkenti olacak’ demiştik. Bu doğrultuda programlarımız devam ediyor. Gençlerimize de şu mesajı vermek istiyorum: Bu tür sanatçılarımız ve değerlerimiz kolay yetişmiyor. Onlara sahip çıkalım. Son günlerde Özge Can Arslan’ın hunharca öldürülmesi ve gençlerimize yönelik nahoş hadiseler yaşanıyor. Bu fidanlar kolay yetişmiyor. Millet olarak 80’li yıllara dönmememiz gerekiyor. Herkesin siyasi düşüncesi, dini, dili ve mezhebi farklı olabilir. Birlik ve beraberlik içerisinde, sanatımızla, değerlerimizle, inancımızla ve diğer güzelliklerimizle 2023 hedefine hep birlikte koşacağız. Çocuklarımıza, gençlerimize sahip çıkacağız. Türkiye’nin büyümesini istemeyen dış güçlerin oyununa gelmememiz lazım. Önceki gün bir fidanımız daha soldu. Fırat kardeşimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Yeni Fıratlar’ın, yeni fidanların hayatlarının bu şekilde solmaması için toplum olarak gençlerimize ve çocuklarımıza sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya’nın Çınarlarından Meram’da Şölen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN