Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meram’da Hayat Okulu Eğitimleri Sona Erdi

Giriş Tarihi: 9.3.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 14:46
Meram’da Hayat Okulu Eğitimleri Sona Erdi
’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından ‘Hayat Okulu’ projesi kapsamında düzenlenen eğitim seminerleri ‘Toplumun Temel Direği Mutlu Aile Mutlu Çocuk’ konulu eğitimle sona erdi.
Meram Aşkına Kültür-Sanat-Yaşam etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Hayat Okulu, “Toplumun Temel Direği Mutlu Aile Mutlu Çocuk” konulu eğitim semineri Konevi Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Seminere Konuşmacı olarak katılan Psikolog Cüneyt Kaya ile Aile Danışmanı Nazlı Çalışkan, mutlu bir aile ortamı için yapılması gerekenleri anlattı.
“SORUNLARI ‘BEN’ DİLİYLE ÇÖZÜN”
Aile Danışmanı Nazlı Çalışkan, duyguların günlük yaşandığını vurgulayarak, “Bugün yaşadığınız sorunu bugün çözmelisiniz. Ertelediğinizde üstesinden gelinemeyecek bir hal alabilir. Sorunlarımızı ‘ben’ dilini kullanarak çözebiliriz. Yani suçlayıcı olmadan, mesajlarımızı karşı tarafa daha güzel bir şekilde iletebileceğimiz ve çözüm bulabileceğimiz bir yöntem. Çocuklarımızda davranış bozukluğu maalesef sonradan oluşmaktadır. Bunda anne babanın yanlış tutumları önemli bir faktördür. Anne babalar, çocuğun olumsuz bir davranışını görünce direkt bunu engellemeye yöneliyorlar. Hatayı burada yapıyorlar. Çocuğun hatalı davranışını engelleme yerine onun duygu dünyasına inmeliyiz” dedi.
“BASİT NEDENLERLE YUVALAR YIKILIYOR”
Psikolog Cüneyt Kaya ise, “Büyük umutlarla ve zorluklarla yuvalar kuruluyor. Ama sonra bir bakılıyor ki birbirlerini çok seven o insanların kalpleri soğuyor ve birbirlerini anlayamaz hale geliyorlar. Birbirlerine olan güvenleri sarsılıyor ve saygılarını yitiriyorlar. Bu kadar güzel duygularla başlayan ilişkiler, ne oluyor da bitiriliyor? Kadının ve erkeğin ailedeki rolleri ve beklentileri çok farklı. Kadınlar, sevgi, güven ve güzel iltifatlar bekliyor. Bunları göremeyince de kalpteki sevgi de zamanla azalıyor. Mutlu yuvalar ev arkadaşlığına dönüşüyor. Bu ortamda çocuklar da yeterli sevgiyi göremiyor” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meram’da Hayat Okulu Eğitimleri Sona Erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN