Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müftü Akpınar NEÜ’lü Öğrencilerle Buluştu

Giriş Tarihi: 27.3.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Müftü Akpınar NEÜ’lü Öğrencilerle Buluştu
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mefkûreci Öğrenciler Topluluğu tarafından “Kur’an’ın Müminlere Çağrısı” konulu konferans gerçekleştirildi.
İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’ın konuşmacı olarak katıldığı programa, NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Yüksek ve Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın ile beraber Mefkûreci Öğrenciler Topluluğu Başkanı İhsan Enes Şentürk, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar bu program vesilesiyle gençlere Kur’an-ı Kerim’den bahsetmenin doğru bir hareket olacağını dile getirirken programı düzenleyen topluluğa teşekkür etti. Kur’an-ı Kerim’in bizler için neyi ifade ettiğini sorgulamak gerektiğini söyleyen Akpınar, “Kur’an bizim neyimiz olur? Biz Kur’an’dan razı mıyız? Kur’an bizden razı mı?" sorularının önemine dikkat çekti. Kur’an’ı evdeki en üst rafa koymakla işin bitmeyeceğini belirten Akpınar, hayat düsturumuzun Kur’an-ı Kerim olması gerektiğini kaydetti.
“KURAN İNSANA, İNSAN İÇİN GELMİŞTİR”
Kur’an-ı yüzünden okumakla Kur’an-a karşı sorumluluğumuzu yerine getirmiş olmadığımızı ifade eden Akpınar, Allah’ın insanı özenle yarattığını dünya üzerindeki her şeyi insanın emrine amade kıldığını söyledi. Yeni bir Peygamberin gelmeyeceğini dolayısıyla başka bir kitabın da gelmeyeceğini söyleyen Akpınar, Kur’an’ın insana, insan için gelmiş bir kitap olduğunu vurguladı. Akpınar sözlerine şöyle devam etti:
"Kur’an sadece ölülerle hatırlanan bir kitap değildir. İnsanın dünya hayatını programlamak için gelmiştir. Kur’an’ın gelişindeki temel mesele sadece okumak veya anlamak değildir. Temel hedef söylediklerinin hakkıyla yaşanmasıdır. Tekil olarak insana çoğul olarak insanlığa, toplamda 23 defa bizlere seslenir. Görülür ki Kur’an insana inmiştir."
“KUR’AN-I KERİM AHİRETİ DİZAYN ETMEK İÇİN GELMEDİ”
Kur’an’ın dirilere gelen bir kitap olduğunu söyleyen Akpınar, Kur’an’ın ahiretimizi dizayn etmek için gelmediğini hatırlattı. "Yâeyyûhellezîneâmenû" ifadesinin tekil değil çoğul olduğunu, Allah’ın bununla kulunu çağırdığını vurgulayan Müftü Akpınar, "Kur’an hayatın tam içine girer. ’Ey iman edenler’ ifadesi 20 sürede 89 çağrı yapar. Kur’an imanı eyleme dönüştürmeye dair harekete geçiren bir kitaptır” dedi.
“BİZ KALPLERİ GÖREMEYİZ”
İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, "Benim kalbim temiz" ifadesinin Müslümana uymadığını söyleyerek, "Ben senin kalbini göremem. İmanını hareketlerinle göstermelisin." İfadelerini kullandı. İmanın eksiklerinin tamamlanması gerektiğini vurgulayan Akpınar, Kur’an’ın farklı ayetlerde bunu buyurduğunu kaydetti. Allah’ın ve Resulü’nün bizi hayat veren şeylere çağırdığını söyleyen Prof. Dr. Ali Akpınar, “Kur’an ile olun, Kur’an ile dolun, Kur’an ile kalın, Kur’an’a uyun, O’nun şefaatine nail olun” ifadeleriyle konuşmasına son verdi.
Program Prof. Dr. Tahir Yüksek’in, İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’a hediye takdiminin ardından sona ererken, öğrencilere de Kur’an’ı Kerim meali hediye edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müftü Akpınar NEÜ’lü Öğrencilerle Buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN