Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NEÜ’de “Bir Turizmcinin Başarı Hikayesi” Konferansı Düzenlendi

Giriş Tarihi: 8.4.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 10:18
NEÜ’de “Bir Turizmcinin Başarı Hikayesi” Konferansı Düzenlendi
Aska Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Aslan; Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi tarafından “Bir Turizmcinin Başarı Hikayesi” konulu konferans verdi.
Erol Güngör Konferans Salonunda konferansa, NEÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raif Parlakkaya, Otel Yöneticileri ve Turizm Fakültesi öğrencileri katıldı. Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raif Parlakkaya açılış konuşmasında, konferansın fakülte öğrencileri için faydalı olmasını dilerken, davetlerini kırmayıp üniversitemize konferans için gelen Ramazan Aslan’a teşekkür etti.
Öğrencilere bir sunum yapan Ramazan Aslan, başarı hikayesini, turizmcilik serüveninde nelerle karşılaştığını ve yoluna çıkan engellerin kendisini nasıl güçlendirdiğini öğrencilerle paylaştı. Turizm sektörüne adım atışını, hangi yatırımları yaptığını ve yaşadığı tecrübelerden bahseden Aslan, başarının temel koşulunun sabretmek olduğunu ancak şansının da bu süreçte kendisini yalnız bırakmadığını ifade etti.
“YÜZMEYİ KAĞIT ÜSTÜNDE ÖĞRENEMEZSİNİZ”
11 yaşında bir otelde çalışmaya başladığını kaydeden Aslan, her zorluğun bireyi güçlendireceğini ve engellerin de aslında kişinin başarılı biri olacağını gösteren sinyaller olduğunu belirtti. Hedefleri olan ve hedefleri uğruna sabırla otelcilik sektörünün her aşamasında çalıştığını belirten Aslan, “Biz okullarda yüzmeyi kağıt üstünde öğretiyoruz ama sizlerin denize girmeniz gerek. Denize girdiğiniz andan itibaren hayaller için de bir kulaç atarsınız. Turizm sektörüne giren koşarak kaçıyor bunun sebebi ayaklarının üzerinde sağlam durmakla alakalı. Garsonluğu meslek gözüyle bakmazsan yükselemezsin, yüksekokul bitirdin diye hemen genel müdür olamazsın. Her ne yapıyorsanız onu severek yapmalısınız. Başarı da para da o zaman sizin peşinizden gelecektir” diye konuştu.
“45 GÜNLÜK STAJ YETERLİ DEĞİL”
Turizm Fakültelerindeki 45 günlük stajın yeterli olmadığına değinen Aslan, stajyerlerin otellerde daha uzun soluklu çalışmaları gerektiğini; eğer öyle olursa otelin de çalışana, gidecek bir stajyer gözüyle bakmayıp, onları benimseyeceğini söyledi. Aslan: “Siz istiyorsanız yapamayacağınız hiçbir şey yoktur. Başarıyı takdir etmek de başarılı olmak kadar, güler yüzlülük de disiplin kadar önemlidir. Bütün yolları geçerek olduğum yere geldim. Ben patron değilim işimin başındayım” dedi.
Dinleyenlerin yoğun ilgisiyle süren program sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Ramazan Aslan’a, Prof. Dr. Raif Parlakkaya plaket takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NEÜ’de “Bir Turizmcinin Başarı Hikayesi” Konferansı Düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN