Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selçuk Tıp’tan Akreditasyon Başarısı

Giriş Tarihi: 27.4.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 13:47
Selçuk Tıp’tan Akreditasyon Başarısı
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi, Türkiye’de tıp eğitiminin standartlarını belirlemek, tıp fakültelerinin bu standartlara uyumunu değerlendirmek ve tıp eğitimini sürekli iyileştirme konusunda fakülteleri teşvik etmek amacıyla kurulan Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) tarafından Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Programı’nda akredite edildi.
Süleyman Demirel Kültür Merkezi Malazgirt Salonu’nda gerçekleşen törene Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, TEPDAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Sarı, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Duygu Fındık ve Prof. Dr. Hilmi Cevdet Altınyazar, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yaşar Şen, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Tören, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı öğrencilerinin hazırladıkları Türk Sanat Müziği Konseri ile başladı. Hazırladıkları eserlerle katılımcıların büyük beğenisini kazanan öğrenciler, salondakilere keyifli dakikalar yaşattı.
“SELÇUK TIP FAKÜLTESİ MEZUNU OLMAKTAN GURUR DUYACAĞIM”
Konserin ardından törenin açılış konuşmalarına geçildi. Öğrenciler adına söz alan Tahir Küçükoğlu, akreditasyon sürecini arkeolojik kazı çalışmalarına benzettiğini söyleyerek, “İçinde bulunduğumuz bu akreditasyon sürecinin fakültemize her geçen gün yeni ufuklar açacağı kanaatindeyim. Arkeolojik kazılarda her detay ince ince taranır, tanımlanır ve arşivlenir. Arkeolojik çalışmalar bizleri geçmişin derinliklerinde seyahat ettirirken bugün sahip olduğumuz bilimsel kazı çalışmamız olarak nitelendirdiğim akreditasyon süreci bizi daha kaliteli ve modern bir geleceğe taşıyacaktır. Hayatım boyunca Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olmaktan gurur duyacağım. Bir öğrenci olarak akredite sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve fakültemizin başarılarının devamını diliyorum” dedi.
“KALİTEMİZİ TAÇLANDIRDIK”
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin çeşitli alanlarda önemli gelişmelere imza attığını söyleyen Dekan Prof. Dr. Oktay Sarı, “Fakülte olarak donanımlı ve modern teknolojilerle öğrencilere eğitim verip, kalitemizi her yıl daha da yukarı konumlara taşıyoruz. Göreve geldikten sonra başta Rektörümüz Prof. Dr. Hakkı Gökbel, çalışma arkadaşlarım, fakültenin idari ve akademik personeli ve öğrencilerimizin de desteğiyle her geçen gün yukarıya doğru ivme kazanarak, kalitemizi akredite sertifikasıyla taçlandırmış bulunuyoruz. Bu kararla ara değerlendirmede başarılı olmak kaydıyla 6 yıl süreyle akredite edilmiş durumdayız. Bundan sonra da çalışmalarımızı sürdürecek ve uzmanlık akreditasyonunu almak için mücadele edeceğiz. Sürekli üstüne bir şeyler koyarak yükselen ve kalitesini arttırarak gelişim ve değişim gösteren fakültemizi ve üniversitemizi tebrik ediyorum. Bu süreçte emeği geçen ve destek olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“TIP FAKÜLTESİ, SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NİN MARKASIDIR”
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bu başarısından dolayı son derece heyecanlı olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel ise törende yaptığı konuşmada, “35 yıldır tıp eğitiminin içerisinde yer alan bir akademisyen olarak bu belgenin ne kadar anlamlı olduğunun farkındayım. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi akredite olan tıp fakülteleri arasında en genç akredite olan fakültedir. Bu başarıda emeği olan, akreditasyon sürecine inanan ve gayret gösteren akademisyenleri, idari personeli, öğrencileri ve bir bütün olarak fakülteyi tebrik ediyorum. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi üniversitemizin markasıdır” şeklinde konuştu.
“EĞİTİM VERDİĞİMİZ COĞRAFİ ALAN BAZI ÜLKELERDEN BÜYÜK”
Selçuk Üniversitesi’nin bu yıl 40’ıncı kuruluş yıldönümünü idrak ettiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Gökbel, “Eğitim verdiğimiz coğrafi alan, bazı ülkelerden büyüktür. Üniversitemizin bugün 80 bin öğrencisi, 6 binden fazla çalışanı bulunmaktadır. Selçuk Üniversitesi, 5 ayrı devlet üniversitesine birim vermiş ve 3 vakıf üniversitesine hami olmuştur. Coğrafi olarak eğitim verdiğimiz iki biriminiz arasındaki mesafe 441 kilometreye kadar çıkmaktadır. Büyük olduğumuz için aynı zamanda bazı konularda dezavantajlıyız. Ancak bu durumun bizim gelişmemizi ve kalitemizi olumsuz etkilememesi için bütün birimlerimizle çalışıyoruz. Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi’nde Anadolu’dan yer alan ilk ve tek üniversiteyiz. Dünya’daki ilk 500 üniversite arasına çeşitli alanlarda girmiş durumdayız. Kitlesel eğitim veren bir üniversite olarak kalitemize de önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.
“SELÇUK TIP’I TEBRİK EDİYORUM”
Geçmişimizi bilmeden geleceğimizi kestirmenin ve şekillendirmenin çok kolay olmayacağını söyleyen TEPDAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek de, “Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu (WFME) tarafından 2013 yılında tanınmaya başlayan kurumumuzun verdiği sertifikaların dünya çapında tanınırlığı vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nin 2013 yılından sonra Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu tarafından tanınmayan üniversitelerden öğrenci almayacağını açıklamış olması çok önem taşımaktadır. Dünya çapında tıp eğitimine bir standart kazandırılması son derece önemlidir. Bu süreçte Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni gayretlerinden dolayı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.
2021 YILINA KADAR AKREDİTE EDİLDİ
Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Sayek, akreditasyon sertifikasını Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi adına Dekan Prof. Dr. Oktay Sarı’ya alkışlar arasında takdim etti. Bu belge ile Selçuk Tıp Fakültesi, Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Programı’nda 2021 yılına kadar akredite edilmiş oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selçuk Tıp’tan Akreditasyon Başarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN