Çumra Belediyesi Okçuluk Takımını Türkiye Şampiyonası İle Kurdu

Giriş Tarihi: 18.5.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 15:01
Çumra Belediyesi Okçuluk Takımını Türkiye Şampiyonası İle Kurdu
’nın Çumra İlçe Belediyesi Çatalhöyük Belediye Spor Okçuluk Takımı Çumra’da düzenlenen Geleneksel Türkiye Okçuluk Kış Finali ile kuruldu.
16 -17 Mayıs tarihlerinde Çumra’da gerçekleştirilen Geleneksel Türkiye Okçuluk Kış Finali’ne (Türkiye Şampiyonası) aralarında Dünya Okçuluk Şampiyonu Hasan Koç’un da bulunduğu Türkiye’nin dört bir yanından gelen okçular katıldı. Turnuvada öncelikle okçuluk hakkında önemli bilgiler verilerek, “Osmanlılar zamanında okçuluk büyük bir ehemmiyet taşımış, okçuların yetişmesi ve eğitimi meselesi devlet seviyesinde ele alınmıştır. Anadolu beyliklerinde ve Osmanlılarda okçu birlikleri savaşlarda çok önemli rol oynamışlardır. İlk olarak Orhan Bey Bursa’da, sonra Yıldırım Beyazıt Gelibolu’da, Fatih Sultan Mehmet İstanbul’da gemileri karadan Haliç’e indirdiği yerde ve Yavuz Sultan Selim de Yenibahçe’de ok meydanları inşa ettirmişlerdir. Divan şairleri usta sayılan kemankeşler (okçular) için methiyeler, şiirler yazarlar, rekor sayılan atışlarda nişan taşları dikilirdi. Üçüncü Sultan Selim’in attığı okun düştüğü yere dikilen menzil taşı bugün hala yerindedir. İkinci Beyazıt Han, Genç Osman, Dördüncü Murad, Dördüncü Mehmed Han, Üçüncü Selim Han, İkinci Mahmud Han ve Sultan Abdülaziz Han gibi padişahlar, kabri Okmeydanı’nda olan Damad İbrahim Paşa, Kemankeş Ali Paşa, Kemankeş Ahmed Paşa, Kemankeş Kara Mustafa Paşa ve Deli Hüseyin Paşa gibi vezirler, okçulukta zamanlarının şampiyonları olmuştur” denildi.
“TÜRKİYE ŞAMPİYONASI İLE ÇUMRA ÇATALHÖYÜK BELEDİYE SPOR OKÇULUK TAKIMINI KURUYORUZ”
Turnuvada konuşan Çumra Belediye Başkanı Dr. Mehmet Oğuz, “Bugün Çumra’mızda misafirlerimiz, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen geleneksel okçuluk sporuyla uğraşan kardeşlerimiz, aralarında Dünya Şampiyonu, Türkiye Şampiyonu ve Avrupa Şampiyonu olan 7’den 70’e sporcularımız bulunuyor. Söz vermiştik adını taşıdığı Okçu Mahallemiz için ata sporumuz Okçuluğu kuracağız diye ve bugün adına yakışır bir organizasyonla Türkiye Şampiyonası ile bu takımı kuruyoruz ve Çumra Çatalhöyük Belediye Sporumuzun 4. takımı olarak bugün itibari ile gençlerimize ve gönüllülerimize bu sporun yapılması imkanı sağlanacaktır. Adını anmak bile istemediğimiz uyuşturucu, sigara ve buna benzer kötü alışkanlıklar yerine spora ve ata sporlarımıza yönlendirmek istiyoruz. Bugün aramızda olan değerli misafirlerimize ve sporcularımıza başarılar diliyorum. Gelecek yıllarda birçok şampiyonanın ilçemizde yapılması için gerekli girişimlerimizi sürdüreceğiz” dedi.
Turnuva, Çumra Altınpark önünden mehteran ve atlı okçuların katılımı ve Çumralı sporseverlerin kortej yürüyüşüyle başladı. Şehir Stadyumu’nda ise, Çumra Belediye Başkanı Dr. Mehmet Oğuz tarafından atılan ilk ok atışıyla başladı. Turnuva sonunda dereceye giren sporcular ödüllendirildi. 3 ayrı kategoride yapılan turnuvada dereceye girenler şöyle oldu: “16 yaş altı gençler; Türkiye birincisi Dilanur Küçüktepe (Bulcuk Spor), ikinci Janset Genel (Kayseri Atlı Okçuluk), üçüncü Emirhan Burutekin (Pars Okçuluk). 16 yaş üzeri bayanlarda, birinci Ayper Erdoğan (Göktürk Spor-Sivas), ikinci Ayşegül Aksoy (Danişment), üçüncü Tuğba Koç (Altınyay Okçuluk). 16 yaş üzeri erkeklerde, birinci Cevdet Dural (Akşehir Selçuklu), ikinci Ahmet Özoğul (Altınyay), üçüncü Osman Bacılı (Akşehir Selçuklu).”
Turnuvanın ikinci günü ise, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen misafirlere geleneksel Konya Pilavı ikram edilerek başladı ve Çumra Organize Sanayi Bölgesi’nde Menzil atışları gerçekleştirildi. Son olarak Çatalhöyük ziyareti gerçekleştirilerek turnuva sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çumra Belediyesi Okçuluk Takımını Türkiye Şampiyonası İle Kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN