Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitkisel Verimi Artıran Buluşun Patenti Alındı

Giriş Tarihi: 8.7.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
Bitkisel Verimi Artıran Buluşun Patenti Alındı
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Çumra Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fatih Er ve Çumra Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Öğüt ‘Alkalin Topraklarda Rizosfer pH’sını Düşüren Bakteri Uygulaması’ buluşuyla Türk Patent Enstitüsü’nden patent almayı başardı.
TR 2011 12372 A2 numaralı başvurusuyla patent alan buluş, mikrobiyal gübre kullanımı, gübre gereksinimini düşürdüğü için hem ekonomik hem de çevreci bir yaklaşım olarak kabul edildi.
“BİTKİSEL ÜRETİMDE ÖNEMLİ BİR GELİŞME”
Topraklarımızın bazı bitki besin maddeleri açısından fakir olduğunu söyleyen Doç. Dr. Fatih Er, “Bu durum tarımda yüksek verim almanın önündeki önemli engellerden birisidir. Genelde, bitki besin maddelerinin eksikliğini gidermek için gübreleme yapılmaktadır. Kimyasal gübrelerin kullanımı pahalı olduğu gibi, aynı zamanda ve toprak-su-hava ortamlarında çevre kirliliklerine neden olmaktadır. Bu açıdan da çalışmamız tarıma önemli bir gelişme getirdi.” dedi.
“HEM EKONOMİK HEM ÇEVRECİ”
Çalışmanın hem ekonomik hem de çevreci olduğunu söyleyen Doç. Dr. Mehmet Öğüt, “Çalışmalar sırasında, keşfedilen bir bakteri türünün asit salgılayarak toprakta zor çözünebilir durumdaki mineralleri çözdüğü ve böylece bitkiye eksik olan besin maddelerini sağladığı ortaya konulmuştur. Bakteri yerel kaynaklardan alındığı için ülkemiz tarımında kullanımı uygundur. Buğday başta olmak üzere mısır, şeker pancarı ve domateste olumlu sonuçlar alınmıştır. Tohuma uygulama, sulama suyuna karıştırma ve fide daldırma yöntemleriyle kullanılabilmektedir. Mikrobiyal gübre kullanımı, gübre gereksinimini düşürdüğü için hem ekonomik hem de çevreci bir yaklaşımdır” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitkisel Verimi Artıran Buluşun Patenti Alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN