Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çumra Belediyesi’nden Ücretsiz Proje Desteği

Giriş Tarihi: 14.7.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Çumra Belediyesi’nden Ücretsiz Proje Desteği
’nın Çumra İlçe Belediyesi 2014 Mahalli idareler seçimiyle beraber devreye giren 6360 sayılı Büyükşehir Yasasıyla birlikte köyden dönüşen mahallere tip projeleri ücretsiz vereceği vaadini yerine getiriyor.
2014 Mahalli İdareler seçimleriyle beraber devreye giren 6360 sayılı Büyükşehir yasasıyla birlikte Köyden dönüşen Mahallelerimizde tip projeler ücretsiz verileceği vaat edilmişti.
Ücretsiz projelerle ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, “Normal şartlarda dışarıdan mühendislere yaptırılacak bir projede (Mimari, Statik, Elektrik, Mekanik) Proje Müellifliği + Fenni mesuliyet + Zemin Etüd Raporu + Harita Aplikasyon Tutanağı dahil Toplam Proje Bedeli asgari 4 bin lira + Belediye Ruhsat Harcı ödenmesi gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Köyden dönüşen mahallelerimize hazırlanan tip proje (80 m², 100 m² , 120 m²) ve 3 tip olmak üzere toplam 9 adet farklı proje bulunmaktadır. 80 metrekarelik projeler 2 oda, 1 salon, 1 mutfak, 1 banyo lavabo-wc, şeklinde 100-120 metrekarelik diğer projeler ise 3 oda, 1 salon, 1 mutfak, 1 banyo lavabo-wc, şeklinde hazırlanmış ve yapıların taşıyıcı tipi yığmadır. Bu projeler sayesinde dışarıdan hazırlanması halinde 4 bin lira gibi bir rakam tutan proje hazırlama bedeli ortadan kaldırılarak Proje Müellifliği, Fenni Mesuliyet, Zemin Etüd raporu ve Harita Aplikasyon Tutanağına ücret ödemeden sadece mecburi alınması gereken belediye ruhsat harcı (en fazla 789 TL) ödenerek projelere ve ruhsata sahip olunacak ve inşaata başlanabilecek” dedi.
Başkan Oğuz, vatandaşların bu tip projelere müracaat edebilmeleri için ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği, tapu kaydı istenmekte ve tapuda mevkii olarak “köyiçi” ifadesi yazması gerektiğini hatırlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çumra Belediyesi’nden Ücretsiz Proje Desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN