Şeker Hastalarına Bayram Uyarısı

Giriş Tarihi: 16.7.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Şeker Hastalarına Bayram Uyarısı
Medicana Hastanesi Endokrinoloji ve Metobolizma Uzmanı Dr. Mine Öztürk, şeker hastalarını Ramazan Bayramı’nda sağlıklı beslenmeleri konusunda uyararak, bol sıvı almalarını önerdi.
Bayramlarda yiyecek ve içeceklerin abartılarak hazırlandığını ifade eden Uzman Dr. Mine Öztürk, herkesin ikram yarışına girdiğini ve bu noktada diyabet hastalarının çok dikkatli olması gerektiğini söyledi. Diyabet hastalarının bayram telaşesine bedenen ve ruhen hazır bir şekilde dahil olmalarının hayati önem taşıdığını vurgulayan Dr. Öztürk, “Bunun için yapılması gerekli en önemli şeylerden biri yeterli sıvı almak. Diyabetik bir hasta yaz ve kış mevsimine göre değişmekle birlikte günde 2,5-3 litre sıvı almalıdır. Bu sıvının büyük bir bölümünü de su oluşturmalıdır. Gazlı içecekler ve hazır meyve suları bu sıvının içine dahil edilmemelidir. Evde hazırlanmış şekersiz komposto ve hoşaf tercih edilebilir. Ayran ve süt de sağlıklı içeceklerden sayılmaktadır” dedi.
“İKRAMLARDA SEÇİCİ OLUNMALI”
Uzman Dr. Öztürk, tatlı ve şekerli yiyeceklere de dikkat çekerek, “Besin miktarları az, hafif ve sağlıklı olmalı, ancak sık tüketilmelidir. Besinler iyi çiğnendiğinde hem sindirimi kolay olur hem de tokluk hissini uyandırır. Bayramın olmazsa olmazı tatlı ve şekerleri tüketirken de bu ölçülere dikkat edilmeli. Şerbetli yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli. İkramlarda seçici olmalı, hayır demeyi bilmeliyiz. Bayramda yoğunlaşmış beslenme programlarının olumsuz etkisini azaltmak için spor ve egzersizden diyabet hastaları asla vazgeçmemeli. Günlük düzenli aktivitelerine devam etmeli” diye konuştu.
“DİYABET HASTALARI YEMEK PROGRAMINI VE ALIŞVERİŞLERİ TOKKEN YAPMALI”
Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken yiyecek çeşitliliğine de değinen Dr. Öztürk, “Yemek programı ve alışverişleri diyabet hastalar tokken yapmalı. Gereksiz ve sağlığımızı tehdit eden yiyecek alımı ve tüketimini böylece engelleyebiliriz. Diyabetik hastaların dikkat etmesi gereken bir konu da yiyecek çeşitliliğinin azaltılması. Bu şekilde hem israf önlenir, hem de yiyecek tüketimi makul düzeyde kalır. Yemek sonrası ağırlaşıp uzanmak sizi bir takım sindirim problemleriyle karşı karşıya getirir. Bu durum ayrıca fazla ve ağır beslendiğinizin de ipuçlarıdır, aman dikkat” ifadelerini kullandı.
Uzman Dr. Mine Öztürk, diyabet hastalarının tedavilerini aksatmamaları ve ilaçlarını düzenli olarak almalarının da sağlık açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeker Hastalarına Bayram Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN