Derbent Fasulye Festivali Yapıldı

Giriş Tarihi: 20.7.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 16:55
Derbent Fasulye Festivali Yapıldı
’nın, taze fasulye üretiminde son yıllarda söz sahibi ilçesi haline gelen Derbent ilçesinde “Derbent Fasulye Festivali” düzenlendi.
Konya Büyükşehir Belediyesi, Derbent Kaymakamlığı ve Derbent İlçe Belediyesi tarafından Derbent Hasaniçi Koruluğu’nda müşterek olarak düzenlenen festival renkli görüntülere sahne oldu. Yoğun katılımın olduğu festival kapsamında kürsüye gelen Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, Derbent’in taze fasulye üretiminde Konya’da açık ara farkıyla önde bir ilçesi haline geldiğini, ürünün hem lezzette, hem de tonajda ön plana çıkarak Türkiye’de söz sahibi bir konuma geldiğini söyledi.
Düzenledikleri festivallerin aynı zamanda hemşehrileriyle yılda bir kez da olsa bir araya gelerek sıla-i rahimi gerçekleştirme anlamına da geldiğini vurgulayan Acar, “Burada muhabbet etme imkanı oluyor, görüşmeyenler görüşüyor. Dolayısıyla bu festivali 12-13 senedir yapıyoruz. İnşallah bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Belki bir dahaki festivali çilek festivali olarak yapar, çileği ön plana çıkarırız. Bir ara kirazı ön plana çıkartırız. İlçemizin güzelliklerini ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. İlçemiz iki ana özelliğe sahip, birincisi çok lezzetli organik daha doğrusu doğal meyveler üretiyoruz ve bunu tüketicilerimize, Konyalılarımıza sunuyoruz. Diğer taraftan da görsellik olarak ‘Konya’nın Karadeniz’i diyoruz bir buraya. Yarım saat mesafedeki Başarakavak yolundan Konya merkeze 50 kilometre civarında, burayı da Karayolları ağına aldık, şimdilik kaplama yapıldı, önümüzdeki günlerde inşallah belki Aladağ Kayak Merkezi’nin ilk etabı yapılırsa bölünmüş yol yapılma ihtimali de var. Derbent, Konya’ya bu kadar yakından, bu kadar farklı bir coğrafyaya sahip. Dolayısıyla bu coğrafyanın özelliklerini ön plana çıkartıp, bu coğrafyayı Konya’mıza çok renkli bir şekilde kazandırmak için de hemşehrilerimizden de organize olarak desteklerini istiyoruz. Burada, siz saygıdeğer milletvekillerimizin de destekleriyle inşallah, Derbent, yakın gelecekte Konya’mıza daha da renk katacak inşallah” dedi.
ALADAĞ KAYAK MERKEZİ PROJESİ
Aladağ Kayak Merkezi projesine de değinen Başkan Acar, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de bütün imkanlarını bu konuda seferber ettiğini ve sadece prosedürün tamamlanmasını beklediğini de dile getirerek, “Prosedürümüz de şu anda Turizm Bakanlığında, bölgemizin turizm merkezi olmasını bekliyoruz. İnşallah bölgemiz turizm merkezi ilan edilir edilmez Büyükşehir Belediye Başkanlığımız birinci etap kayak merkezi için ihalelere hemen başlayacak. 15-20 milyon, her ne kadar meblağ lazımsa onlarla ilgili bir sıkıntımız yok. İnşallah yetişirse bu kışa, yetişmezse gelecek kışa Derbent’te kayak yapacağız” diye konuştu.
Derbent Kaymakamı Arif Oltulu da, konuşmasında, son yıllarda Derbent ilçesinde önemli bir üretim ve ekonomik değer haline gelen taze fasulyenin tanıtımı amacıyla bu festivali düzenleyerek bir araya geldiklerini belirterek, “Derbent ilçemiz, son yıllarda önemli bir atılım içerisinde, önemli projeleye imza atılıyor. Eğitimde, sağlıkta, şehirleşmede güzel işler yapılıyor, inşallah bunların devamı gelecek” dedi.
AK Parti Konya Milletvekilleri Leyla Şahin Usta, Hüsnüye Erdoğan ve Hacı Ahmet Özdemir ile CHP Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt da geldikleri kürsüde, yaptıkları konuşmalarda, taze fasulye festivalinde Derbentlilerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını ve her konuda ilçe halkının yanında olduklarını belirtti.
Şenlik yemeği ikramı ve mehteran gösterileri ile başlayan festivalde Kur’an-ı Kerim tivaleti gerçekleştirildi. Festivalin konser bölümünde Türk Halk Müziği Sanatçısı Uğur Demirci, Grup Genç sahne aldı. Mahalli kaşık ekibinin gösterileri ile devam eden festivalde kick boks branşında söz sahibi olan Derbent Gençlikspor Kulübüne mensup sporcular gösterileriyle etkinliğe renk kattı. Festivalde, protokolde oturan milletvekilleri ve yöneticilere de Derbent fasulyesi ikram edildi.
Festivalde ayrıca, Derbent ilçesinde en fazla taze üretimini gerçekleştiren üreticilere birer altın ile gübre hediye edildi. Yetiştiricilere ödül ve teşekkür belgeleri protokol tarafından verildi. Festivalin son bölümünde ise Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar ile İlçe Kaymakamı Arif Oltulu tarafından çocuklara oyuncak ve satranç takımı dağıtıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Derbent Fasulye Festivali Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN